Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Moody’s Yeni Kripto Para Hizmetini Başlattı: Stablecoinler İçin Çarpıcı Sonuçlar!

ABD’nin en ünlü derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody’s tarafından yönetilen Moody’s Analytics, stablecoin çöküşleri özelinde yeni bir çalışma ortaya koydu.

Moody’s Analytics, kripto para piyasasındaki stablecoinlerin dolar sabitliğini kaybetme (depeg) durumunu önceden fark edebilecek yapay zeka destekli bir ürün geliştirdi. “Digital Asset Monitor” olarak adlandırılan bu hizmet, stablecoinlerdeki olası depeg durumlarını önceden uyararak piyasanın daha az hasarla kurtulmasına yardımcı olmayı amaçlayacak.

Yapay zekadan büyük bir yardım alarak çalışan Digital Asset Monitor, toplam stablecoin piyasa değerinin %92’sinden fazlasını temsil eden 25 itibari para destekli stablecoin’i takip edecek. Bunlar arasında Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve PayPal’ın stablecoin’i PYUSD yer alıyor.

Bu yıl daha az stablecoin çöküşü yaşandı

Öte yandan Digital Asset Monitor’ün lansmanında sunulan olumlu veriler dikkat çekti. Moody’s Analytics 2023 yılında 2022 yılına kıyasla daha az stablecoin depeg’i yaşandığını ortaya koydu. Verilere göre piyasa değeri 10 milyar doların üzerinde olan stablecoinler, 2023 yılında toplamda 609 kez kayda değer bir depeg durumu yaşadı.

Bu sayı 2022 yılında 707 olarak kayıtlara geçmişti. Söz konusu veriler dolar sabitliğini en az %3 kaybeden stablecoin hareketlerini baz aldı.

Ekip tarafından konu hakkında yapılan açıklamada 2022’deki faiz oranlarının ve yüksek volatilitenin depeg sayısını artırmış olabileceğine yer verildi:

Yüksek sayıdaki depeg, sektörde görülen volatiliteyle bir bağlama sahip. 2022’de, yükselen faiz oranlarının tetiklediği yüksek profilli depegler yaşandı ve bu eğilim Mart 2023’te tekrar görüldü. Bununla birlikte, Moody’s verileri depeglerin stablecoinler arasında oldukça yaygın olduğunu gözler önüne seriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!