Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Norveç Hükümeti, Milyonlarca Dolarlık Kripto Parayı İade Etti

Norveç hükümeti, milyonlarca dolar değerinde kripto parayı iade etti.

Sky Mavis tarafından yapılan açıklamaya göre Norveç Ulusal Ekonomik Suçlar ve Çevre Suçları Soruşturma ve Kovuşturma İdaresi, hack saldırısında çalınmış kripto paraları dondurdu.

600 milyon dolar çalınmıştı

Norveç hükümeti, 2022’de Ronin’e yapılan 600 milyon dolarlık saldırı sırasında çalınmış 5,7 milyon dolarlık kripto parayı iade etti.

Mart 2022’de yapılan saldırı, hala merkeziyetsiz finans (DeFi) tarihindeki en büyük saldırı olarak kabul ediliyor.

Ronin, Sky Mavis tarafından geliştirilmiş Axie Infinity adlı Web3 oyununu desteklemek için tasarlanmış bir Ethereum sidechain’idir.

Sky Mavis, “Norveç Ulusal Ekonomik Suçlar ve Çevre Suçları Soruşturma ve Kovuşturma İdaresi, Ronin’deki köprü vakasında alınmış 5,7 milyon dolarlık varlığı başarılı şekilde dondurmuş ve iade etmiştir” dedi.

Sky Mavis, çalınan paraları geri alabilmek için kolluk kuvvetleriyle, avukatlarla, muhasebecilerle, Chainalysis gibi blockchain firmalarıyla çalıştı. Alınan paranın %15’i bu masrafları karşılamak için kullanılacak. Kalan kısım, Axie Infinity hazinesine aktarılacak.

Sky Mavis’in açıklamasına göre çeşitli ülkelerdeki yetkililer, şimdiye kadar yaklaşık 40 milyon dolar değerinde varlığa bloke koydu. Bunların iade edilmesi ise zaman alacak. Şirket, bununla ilgili net bir tarih vermedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!