Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nvidia Rakibi Altcoin 3 Günde Adeta Şov Yaptı: Yükselişi Ne Tetikledi?

Yapay zeka protokolü Render (RNDR) yükseliş dalgasına hız kesmeden devam ederken gözler bu ani hareketin arkasındaki nedene çevrildi.

Kripto para piyasasının gözde isimlerinden biri olan RNDR son 3 gün içerisinden %50’den fazla değer kazandı. Render projesi özellikle yapay zeka merkezli iş modeli ve merkeziyetsiz GPU ağı sayesinde 2023 yılı boyunca birçok kez ani yükselişler yaparak dikkat çekmeyi başardı.

Proje özelindeki son yükselişin tetikleyici güçlerinden bir tanesi de topluluğa sunulan “RNP-007: FEDML Compute Client” oylaması oldu. Bu oylama ile FEDML ile Render arasında güçlü bir köprü kurmak ve iş birliği yapmak isteyen ekibin talebine topluluktan da olumlu yanıt geldi. Snapshot üzerinde devam eden oylama yazım esnasında %93’lük oranda lehte kararla devam ediyor.

Render’ın iş birliği yapmak istediği FEDML, geliştiricilerin ve işletmelerin büyük dil modellerini (LLM’ler) ve diğer üretken yapay zeka uygulamalarını kolayca, ekonomik ve güvenli bir şekilde oluşturmalarını, dağıtmalarını ve bunlardan para kazanmalarını sağlayan yeni nesil bir bulut platformu olarak faaliyet gösteriyor.

Oylamanın kabul görmesi ve projelerin iş birliği sağlaması durumunda FEDML’nin teknolojisinin yapay zeka topluluğu ile Render’ın merkeziyetsiz GPU ağı arasında bir köprü görevi üstlenmesi planlanıyor. Bu durum, yapay zeka projelerinin daha hızlı geliştirilmesine ve ekosisteme entegre edilmesine olanak tanıyacak.

Piyasa uzmanları özellikle yapay zeka ve merkeziyetsiz bulut hizmeti sunan kripto para projelerinin önümüzdeki boğa koşusunda büyük sükse yapabileceğini düşünüyor.

CoinGecko verilerine göre son 13 Kasım’dan bu yana %57 yükselen RNDR 2,1 dolar seviyesinden 3,3 dolara ulaştı. RNDR yazım esnasında 3,1 dolardan alıcı buluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!