Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Opsiyon Piyasasına Dikkat: Bugün 1,11 Milyar Dolarlık Bitcoin’in Son Günü!

Kripto para opsiyon piyasaları analiz platformu Greeks Live, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için kritik tarihleri ve verileri paylaştı.

Greeks Live 22 Aralık tarihli paylaşımında, Bitcoin ve Ethereum için kritik değere sahip opsiyon verilerine yer verdi. Paylaşımda vade tarihi 22 Aralık olan 25.000 BTC’lik opsiyonunun 1,11 milyar dolarlık bir nominal değerle sona ermek üzere olduğu belirtildi. Bu opsiyonların 0,70 Put Call (alımların satımlara oranı) oranına sahip olduğu ve maksimum seviyesinin de 42 bin dolara işaretlendiği vurgulandı.

Bununla birlikte yine vade tarihi 22 Aralık olan 217.000 ETH opsiyonunun 490 milyon dolarlık bir nominal değerle sona ermek üzere olduğu işaret edildi. Söz konusu Ethereum opsiyonlarının 0,60’lık bir Put Call (satımların alımlara oranı) oranı var ve 2.200 dolar seviyesi maksimum acı seviyesine işaret ediyor.

Greeks Live özellikle spot Bitcoin ve Ethereum ETF başvurularının onayına yönelik artan beklentinin, ocak ayındaki opsiyon seviyesini geçmiş yıllara kıyasla önemli ölçüde artırdığını belirtti. Birçok Bloomberg analisti spot Bitcoin ETF başvurularının ocak ayında onaylanacağını düşünüyor:

Opsiyon verilerine baktığımızda, özellikle spot ETF’lerin potansiyel beklentileri nedeniyle opsiyon pozisyonlarının daha büyük ölçekte gelecek yılın vadelerine kaydığını, ocak ayındaki pozisyonların önceki yıllara göre daha yüksek olduğunu ve büyük ölçekli kaymaların hala devam ettiğini görebiliriz.

Platform tarafından sunulan verilere göre 29 Aralık 2023 tarihinde 180 bin BTC’lik opsiyonun vadesi dolacak. Aynı tarihte yaklaşık 1,5 milyon ETH’lik opsiyonun süresi sona erecek.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!