Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Popüler Kripto Cüzdanı Haclendi: 35 Milyonluk Kayıp Var! Hangi Kripto Paralar Etkilendi?

Dünya çapında 5 milyona yakın kullanıcısı olan kripto para cüzdanı Atomic Wallet hacklendi ve 35 milyon dolardan fazla kullanıcı varlığı saldırganlar tarafından ele geçirildi.

Atomic Wallet kullanıcı hesaplarında 3 Haziran günü başlayan şüpheli işlemler topluluğu ayağa kaldırdı. Kripto para cüzdanının geliştirici ekibi yaptığı açıklamada, kullanıcıların yalnızca %1’inden daha az kısmının etkilendiği bir saldırıya uğradıklarını bildirdi.

Kripto para dedektifi olarak tanınan ZachXBT adlı sosyal medya kullanıcısı, şüpheli faaliyetlere dair on-chain verilerini gözler önüne sererek Atomic Wallet’ta yaşanan saldırının zayiat boyutunun 35 milyon doları aştığını belirtti.

ZachXBT, çalınan toplam kripto para miktarının 50 milyon dolar seviyesine ulaşacağını öne sürdü:

50 milyon doları aşabileceğini düşünüyorum. Ne yazık ki giderek daha fazla mağdur bulmaya devam ediyoruz.

İncelenen ilk on-chain verilerinde kullanıcıların işlem geçmişlerinin silindiğine ve hatta tüm kripto portföylerinin çalındığına dair belirtiler ortaya çıktı. Kullanıcı cüzdanlarından çalınan varlıklar arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), Ripple (XRP), Cosmos (ATOM), Algorand (ALGO), Avalanche (AVAX), Stellar (XLM), Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), Bnb Coin (BNB) ve Polygon (MATIC) yer alıyor.

Verilere göre toplamda 17 milyon değerinde varlık sadece 5 farklı cüzdandan çalındı. Bununla birlikte tek seferde en büyük kaybı yaşayan mağdur yatırımcı, 7,95 milyon USDT varlığından oldu. Atomic Wallet ekibi önde gelen kripto para borsalarıyla entegre çalıştıklarını ve saldırıya ilişkin çözüm arayışında olduklarını belirtti:

Destek ekibi mağdur olan yatırımcıların adreslerini topluyor. Çalınan fonların izini sürmek ve engellemek için büyük borsalara ve blokzinciri analiz şirketlerine ulaşıldı.

Ekip tarafından yapılan açıklamada, mağdur kullanıcılardan olaya ilişkin detayları aktarmaları için bir form doldurmaları istendi. 2018 yılında kurulan Atomic Wallet, kullanıcıların kripto paralarını saklayabildiği ve aynı zamanda alım-satım yapabildiği bir platform olarak hizmet veriyordu.

CoinGecko verilerine göre saldırının etkisiyle %12 değer kaybeden platformun yerel token’ı Atomic Wallet Coin (AWC) 0,2392 dolar seviyesinden 0,211 dolara kadar geriledi. AWC yazım esnasında 0,212 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!