Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Proof of Authority (PoA) Nedir?

Proof of Authority (PoA), blok zinciri teknolojisi ile kullanılan ve nispeten hızlı işlemler gerçekleştirmek için bir hissenin kimliğine dayanarak bir konsensus mekanizması sağlayan bir algoritmadır.

Proof of Authority tabanlı ağlarda işlemler ve bloklar “doğrulayıcılar (validators)” olarak bilinen onaylanmış hesaplar tarafından doğrulanır. Doğrulayıcılar, bloklar halinde işlem yapabilmeyi sağlayan yazılımı çalıştırırlar. Bu süreç otomatik bir şekilde çalışıyor ve doğrulayıcıların bilgisayarlarını sürekli olarak kontrol etmesi gerekmiyor. Bununla birlikte bilgisayarın, yani otorite düğümünün (authority node) tavizsiz kalması gerekli.

Doğrulayıcı olmak için kişilerin bunu kazanmaları ve hak etmeleri bekleniyor. Bu yüzden kazanmış oldukları pozisyonu korumaları gerekiyor. Doğrulayıcı olan kişiler kimliklerine bir itibar ekleyerek, işlem sürecini desteklemeleri adına teşvik edilirler.

Öte yandan Proof of Authority sadece herhangi bir doğrulayıcıdan herhangi bir ardışık olmayan blok onayına izin verir. Yani böylece ciddi hasar riski en aza indirilir. PoA, özel ağlar ve güvenin başta olduğu PoA ağları gibi genel ağlar için oldukça uygun bir algoritmadır.