Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pump ve Dump Nedir?

Pump ve Dump olarak bilinen terimler, kripto para fiyatlarında aşırı artışa veya düşüşe neden olan aldatmacalı işlemler anlamına gelir. Pump ve Dump işlemleri nispeten basit bir şekilde çalışır. Örneğin genel olarak bir aldatmacadan ibaret olarak sahte bir takım haberlerin yayılması yoluyla daha az popüler olan bir paranın fiyatı yapay olarak şişirilebilir.

Bu aldatmaca içerisinde iki ayrı işlem bulunur. Bunlardan ilki genellikle shitcoin olarak adlandırılan, daha az popüler bir kripto para biriminin pump’landığı işlemdir. Bu işlemi yapan kişiler bahsi geçen kripto paradan önemli miktarlarda satın alarak pump işlemini gerçekleştirirler. Pump işleminin gerçekleşmesiyle birlikte dış yatırımcılar pump’lanmış kripto parayı satın almaya başlarlar. Böylece kripto paranın değerinin daha da artmasına neden olurlar.

Pump işlemi ile birlikte kripto paranın değeri artış göstermeye başladığında pump tarafı rezervlerini yeni ve şüphelenmeyen yatırımcılara satarak koordineli bir şekilde hareket ederler. Bu devasa satışlar ile birlikte paranın değerini ciddi bir şekilde düşürürler. Bu işlem ile birlikte ikinci işlem olan dump işlemi gerçekleştirilmiş olur. Böylece pump ve dump gerçekleştiren kişiler yaptıkları aldatmaca sayesinde devasa karlar ile birlikte ayrılırlar.