Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ripple’da Ani Fiyat Hareketliliği: Sızan Hinman Belgelerinde Ne Yazıyor?

Ripple (XRP) ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada önemli rol oynayan Hinman belgelerine dair detaylar sızdı.

Uzun zamandır beklenen ve Ripple ile SEC arasındaki davada yön belirleyici olarak görülen Hinman belgelerine ait bazı detaylar sızdı. Bugün, SEC’nin belgeleri açıklamak için son günü olmasına rağmen henüz düzenleyici kurumdan net bir açıklama gelmezken sızan belgeler arasında dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Ortaya çıkan belgeler ve haber akışının etkisiyle Ripple fiyatı kısa süre içerisinde yaklaşık %7 yükseldi. Söz konusu belgelerin ilkinde Ethereum’un menkul kıymet olarak düzenlenmeye ihtiyaç duymadığına dair ifadeler topluluğun dikkatini çekti:

Şu anda sunulduğu şekliyle Ether’i bir menkul kıymet olarak düzenlemeye ihtiyaç duymamıza gerek yok. Bu konuşma şimdilik aramızda ve eğer hepimiz aynı fikirde olursak açık bir şekilde kullanılacak. Bununla birlikte Ethereum Vakfı’nın nasıl işlediğini anladığımızı teyit etmek için bu hafta içinde Buterin ile bir görüşme sağlayacağız.

Konu hakkında ortaya çıkan diğer belge ise özellikle Ethereum hakkında daha fazla detay içeriyor ve menkul kıymet tartışmalarına farklı bir bakış açısı getiriyor:

Hala Ether hakkında doğrudan bir ifade eklemeye dair çekincelerimiz var. Cümlenin içindeki çekincelere rağmen, ajansın gelecekte Ether hakkında farklı bir pozisyon almasının zor olacağı görünüyor.

Ripple ve SEC arasındaki davada Hinman belgelerinin önemli bir yeri bulunuyor. SEC’nin eski kurumsal finans bölümü direktörü Bill Hinman 2018‘deki söz konusu konuşmada, Ethereum’un bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmaması gerektiğini belirtmişti.

Ripple, 2021’de Hinman’ın bu konuşmasını SEC’in Bitcoin veya Ethereum’u bir menkul kıymet olarak görmediğine dair bir gösterge olarak kullanmış ve XRP’nin de bir menkul kıymet olarak kabul edilmemesi gerektiğini savunmuştu.

SEC, Hinman’ın konuşmasının bazen kişisel görüşlerini yansıttığını ve Komisyonun politikasını temsil etmediğini iddia etmişti. Bu nedenle konuşmayla ilgili belgeleri kamuoyundan gizlemek ve belgelerin iç tartışmalar için gizlilik sağlayan bir yasa tarafından korunduğunu savunarak kamuoyuyla paylaşmamak istemişti.

CoinGecko verilerine göre haber akışının etkisiyle kısa sürede %7 yükseliş sergileyen XRP, 0,524 dolar seviyesinden 0,561 dolara kadar tırmandı. Yükselişi kısa süren XRP, yazım esnasında 0,532 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!