Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ripple’dan Bir Ada Ülkesi ile Birlikte Yeni Stablecoin Projesi

Pasifik ada ülkesi Palau ve Ripple (XRP), ortaklaşa çıkarılacak dolar destekli stablecoin pilot projesi için yeni bir anlaşma yaptı.

Palau Cumhuriyeti Başkanı Surangel S. Whipps’in geçtiğimiz yıl sonunda ulusal bir stablecoin geliştirmek için ülkenin bilgi teknolojileri ekibi ile Ripple‘ın ortaklaşa çalışacaklarını duyurmasının ardından şimdi de ikili arasında yeni anlaşma geldi.

Palau hükümeti 26 Temmuz günü ilk pilot stablecoin projesini hayata geçirdi. Yapılan anlaşma doğrultusunda, Kluk isimli dolar destekli bu proje Ripple’ın Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Platformu’na bağlı XRP Ledger teknolojisi kullanılarak piyasaya sürülecek. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada stablecoinlerin ilk olarak hükümet çalışanlarına dağıtılacağı belirtildi.

Stablecoin’e atfedilen kuş logosu nedeniyle “Kluk” olarak adlandırılan ve resmi kaynaklarda Palau Stablecoin (PSC) olarak da geçen bu pilot proje, ülkedeki belirli test olarak kullanıma başlandı. Projenin uzun vadede halkın kullanımına açılması ve benimsenmenin sağlanması amaçlanıyor.

PSC ya da Kluk, mayıs ayında piyasaya sürülen Ripple CBDC Platformu üzerinde entegre edilen en son proje ünvanını kazandı. Ripple o dönemde 20’den fazla hükümetle CBDC ihracı konusunda görüşmelerde bulunduğunu iddia etmişti. Ancak Palau ile yapılan anlaşma yeni Ripple ürününden önceye dayanıyor. Ripple’ın Palau ile ortaklığı 2021’de duyurulmuş ve o günlerde yapılan açıklamada hedef lansman tarihi 2022 olarak belirlenmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!