verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rusya Bitcoin’i Yasallaştırmayı Planlıyor

Rusya şu sıralar kripto paraları yasallaştırma aşamasında. Yapılan haberlere göre Bitcoin gibi dijital paraları kapsayacak bir yasal düzenleme geliştiriliyor.

Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov geçtiğimiz günlerde Moskova’da yapılan bir oturumda bu duruma açıklık getirdi. Siluanov, Rus Bitcoin kullanıcılarını devletin kripto paraları yasaklamayacağı veya cezalandırmayacağı konusunda temin etti.

Putin’in Desteği

Blockchain teknolojisinin potansiyelini arttıran ve Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin, yakın zamanda Putin ile bir buluşma gerçekleştirmişti. Bu buluşmanın ardından Rusya’da, masraflardan tasarruf etmek adına blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceği yönünde fikirler ortaya atılıyordu. Bu sırada ICO projeleri de belli kesimlerden destek görüyordu.

Maliye Bakanlığı Çok Karışık

Rus Maliye Bakanlığı fazla uzun olmayan bir zaman önce, güvenli olmayan alanlarda, kripto paraların kullanımını yasaklamayı düşünüyordu. Ancak şimdi Putin’den destek gelince ve devlet de dijital paraların ekonomide yeni bir dönem olduğunu kabul edince Siluanov artık dijital paraları yasaklamaya gerek olmadığını söyledi. Siluanov, yıl bitimine kadar dijital paralara yasal bir düzenleme getirmek için önergelerin oluşturulmasını planlıyor.

Rusya Bankası Şüpheci

Hemen hemen her konuda olduğu gibi dijital paralar konusunda da herkes hemfikir olamıyor. Rusya’da hala daha dijital paralara güveni olmayanlar bulunuyor. Rusya Bankası Müdürü Elvira Nabiullina bu kişilerden biri. Nabiullina, dünya çapında dijital paralara gösterilen ilginin bir “heyecan”dan ibaret olduğunu ve dijital paraların, gerçek paranın yerine kullanılabileceği konusunda şüpheli olduğunu söyledi.

Çin’den hala daha ICO’lar ve kripto paralarla ilgili tam anlamıyla kesin karar diyebileceğimiz bir karar çıkmamışken Rusya’nın dijital paralara böyle ılımlı yaklaşması piyasayı nasıl etkileyecek, göreceğiz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment