verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Santiment’den Pepe İçin Dogecoin ve Shiba Inu Karşılaştırması: Başarılı Oldu Mu?

Yapılan güncel bir piyasa araştırması Pepe (PEPE), Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) hakkında dikkat çeken bir kıyası gözler önüne serdi.

On-chain analiz platformu Santiment tarafından paylaşılan güncel raporda PEPE, DOGE ve SHIB’in piyasadaki etkisi kıyaslandı. Araştırmanın detaylarına göre boğa sezonunda ortalığı kasıp kavuran DOGE ve SHIB, PEPE’ye kıyasla ortalama 25 kat daha fazla işlem hacmine ev sahipliği yapmıştı. Öte yandan son haftalarda parlayan PEPE’nin hacim kıtlığı gösterdi ki perakende yatırımcılar kripto para piyasasında net bir varlık ortaya koymuyorlar.

Arkasına Elon Musk gibi bir milyarderin desteğini alan DOGE, zirve noktasında işlem hacmi bakımından 70 milyar dolara ulaşmıştı. SHIB ise yine zirve noktasında 40 milyar dolarlık bir işlem hacmini yakalamayı başardı. Buna nazaran PEPE tüm yükseliş ve ilgiye rağmen 2 milyar dolarlık işlem hacmini geçemedi.

Bu verilerin PEPE’nin diğer meme coinler kadar ilgi çekmediğini işaret eden analistler, hacimlerdeki zayıflığa dikkat çekti. Öte yandan PEPE’nin daha çok büyük balinalar tarafından işlem gördüğü, diğerlerinin ise bireysel olarak çok fazla kitleye ulaştığı vurgulandı.

Yine de böyle bir ortamda PEPE’nin başarısı yadsınamayacak şekilde gerçekleşen ani yükselişlerle topluluğun hafızasına kazınmış oldu.

Santiment analistleri konu hakkındaki açıklamasında, perakende yatırımcıların yokluğunu vurgulayan şu ifadelere yer verdi:

PEPE’nin işlem hacmi önemli ölçüde düşük olsa da büyüme ve kullanılmayan potansiyel için yer bırakıyor. Ancak, bu aynı zamanda PEPE piyasasındaki likiditenin ve perakende katılımının önceki yıllarda DOGE ve SHIB’in deneyimlediğinden çok daha az olduğu anlamına gelmektedir. Aslında, perakende ortamının dramatik bir şekilde değiştiği ve perakende katılımının neredeyse yok gibi göründüğü orta çıkmaktadır.

Ancak Santiment, işlem hacmi ve likiditedeki farklılıklara rağmen PEPE’nin kripto para medyasındaki sosyal hacminin en yoğun dönemlerinde DOGE ve SHIB ile aynı seviyede olduğunu belirtti. Sosyal hacim, gönderiler ve etkileşim gibi sosyal medyada proje özelindeki katılımı baz almaktadır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!