Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

(SC) Siacoin

[one_fifth padding=”5px 5px 5px 5px”]

Başlangıç Tarihi:
01/06/2015
Twitter:
@NebulousLabs
Website:
Siacoin
Kapasite:
Bilinmiyor

[/one_fifth]

[four_fifth_last padding=”5px 5px 5px 5px”]

Hakkında

Sia, aktif olarak geliştirilmiş merkezi olmayan bir depolama platformudur. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, bilgisayarlarındaki disk depolama alanları ile merkezi olmayan bir ağ oluşturmak için katkıda bulunabilirler.

Siacoin’i olan herkes, Sia’daki sunucularda depolama hizmeti kiralayabilir. Bu kiralama işlemleri, Sia blok zincirinde depolanan akıllı depolama sözleşmeleri ile gerçekleştirilir. Akıllı sözleşmeler (smart contracts) sunucuya, dosyayı yalnızca belirli bir süre boyunca tuttuktan sonra ödeme yapar. Eğer sunucu dosyayı kaybederse, ödeme yapılmaz.

Sia ağının dağınık yapısı gecikme, verimlilik, güvenilirlik ve güvenlik konularında birçok optimizasyona sahiptir. Sia ağının merkezi olmayan yapısı ise depolama alanı olan herkesin ödeme alabilmesine, genel bulut depolama fiyatlarının azaltılmasına olanak tanır.

Özellikleri

Sia’nın en büyük özelliklerinden bir tanesi, sadece Siacoin kullanılarak erişebilir olmasıdır. Tüm depolama sözleşmeleri ve Sia ödeme kanalları Siacoin gerektirir. Bu gereksinim, Sia kullanımı büyüdükçe Siacoin için de bir talep oluşturacağı anlamına geliyor. Eğer Siacoin’e talep büyür ise fiyatında bir artış gerçekleşecektir. Sia milyarlarca dolarlık bir depolama için kullanılıyorsa bu demektir ki milyarlarca dolar Siacoin gerekecektir.

Teknolojisi

Sia’nın blockchain teknolojisin temelinde Proof of Work (PoW) yer alır. Depolama sözleşmeleri, blockchain tarafından zorlanan yeni bir işlem türüdür. Sia’nın hashing algoritması ise blake2b’dir. Ayrıca Sia’da p2pool ve multisig cüzdanların her ikisi de desteklenmektedir.

Grafik


[/four_fifth_last]