Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’den Kurumsalların Bitcoin Çılgınlığı Ortasında Yeni Bir ETF Onayı Geldi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ilk kaldıraçlı Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonuna (ETF) resmen onay verdi.

Kripto para piyasasında son dönemde en çok konuşulan konulardan biri trilyon dolarlık kurumsal şirketlerin spot Bitcoin ETF başvuruları olurken SEC’den bir kaldıraçlı Bitcoin ETF’ine onay geldi.

SEC, yatırım fonu ihraççısı Volalitity Shares’in “2x Bitcoin Strategy ETF” adlı kaldıraçlı Bitcoin ETF’inin piyasaya sürülmesine onay verdi. Söz konusu onay ile birlikte 2x Bitcoin Strategy ETF, ABD’de bulunan ilk kaldıraçlı kripto ETF’i olarak kayıtlara geçti.

2x Bitcoin Strategy ETF, 27 Haziran günü “BITX” koduyla Chicago Opsiyon Borsası’nda (CBOE) işlem görmeye başlayacak. Yapılan açıklamalara göre ETF, Bitcoin’e doğrudan yatırım yapmayacak CME Bitcoin vadelilerinin fiyatlarını izleyecek. ETF, 2x kaldıraçlı olduğu için yatırımcılar yatırım yaptıkları paranın iki katıyla işlem yapmış gibi sayılacak ve ona göre kar ya da zarar edecek.

SEC tarafından verilen kaldıraçlı Bitcoin ETF onayının geçtiğimiz günlerde BlackRock, WisdomTree, Valkyrie ve Invesco’nun başvurduğu spot Bitcoin ETF’i için önemli bir adım olabileceği düşünülüyor.

Regülatör kurum daha önce yapılan kaldıraçlı Bitcoin ETF’lerine sıcak bakmıyordu. Bu ayın başlarında önde gelen yatırım ürünleri sağlayıcısı ProShares, 2x kaldıraçlı Bitcoin ETF başvurusunu geri çekeceğini duyurmuştu. O dönemde başvurunun geri çekilmesinin sebebi olarak SEC’nin Bitcoin ve kripto paralarla ilgili borsa yatırım fonlarına dair negatif tutumu gösterilmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!