Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’nin Ripple Davasında İtiraz Talebine Onay: Temyize Gidilebilir!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), XRP kararına karşı temyiz başvurusunda bulunabilmek için yaptığı talebe yargıçtan onay geldi. 

Ripple Labs’ın temmuz ayında XRP davasından kısmi bir zafer almasıyla birlikte SEC‘nin temyiz mahkemesine başvurma olasılığı gündeme gelmişti. Regülatör kurum geçtiğimiz hafta temyiz başvurusu için izin talebinde bulunurken bu talebe Ripple cephesinden sert bir itiraz gelmişti.

Son gelişmelere göre dava yargıcı Analisa Torres, SEC’nin temyiz başvurusunda bulunmasının önünü açacak bir karar alarak talebi onayladı. SEC bu doğrultuda Ripple şirketinin XRP satışlarında menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğine dair görüşünü temyiz mahkemesine taşımak için şans bulacak. Fakat davanın o mertebeye taşınması için SEC’nin aldığı izin doğrultusunda öncelikle dilekçe sunması ve dilekçenin onaylanması gibi bir sürecin yaşanması gerekiyor.

Bu kapsamda Ripple’ın 1 Eylül tarihine, SEC’nin ise 8 Eylül tarihine kadar yanıt süresi bulunuyor.

Yaşananlara daha farklı bir perspektif sunan araştırma şirketi ConsenSys’in Kıdemli Danışmanı Bill Hughes ise temyiz mahkemesine giden yolun zorlu olduğunu dile getirdi:

Yasal standardı karşılamak zor ve bu davanın özellikleri de SEC’in temyiz lehine argümanına yardımcı olmuyor. Aslında SEC, daha önce Ripple’daki bir kararın diğer herhangi bir kripto menkul kıymet davasına gerçekten dayanmadığını belirterek temyiz için mevcut argümanlarını zayıflattı. Yargıç Torres taleplerini kabul etse bile, tırmanmaları gereken bir başka sarp dağ daha var. Temyiz başvurusunda bulunmak için İkinci Daire’nin onayını almaları gerekecek.

Ripple hukuk sorumlusu Stuart Alderoty daha önce yaptığı bir açıklamada, ortada temyiz mahkemesini gerektirecek olağanüstü bir durum olmadığını dile getirmişti.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %13,3 değer kaybeden XRP, yazım esnasında 0,509 dolardan alıcı buluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!