Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SEC’nin Tartışma Yaratan Kripto Para Kararını ABD Meclis’i Reddetti!

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, SEC tarafından belirlenen bankalarda kripto para tutuma politikalarını iptal etmek için karşı oy kullandı.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi 29 Şubat Perşembe günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bankalara yönelik kripto para ve dijital varlık saklama kurallarına karşı oy kullanmak için bir araya geldi.

SEC’in SAB 121 olarak adlandırılan Personel Muhasebe Bülteni No. 121, geçtiğimiz yıl bankaların kripto paralar ve dijital varlıklar için saklama hizmetleri sunmasını engelleyebileceği endişesiyle tartışmalara konu olmuştu. SAB. 121’e göre kripto para bulunduran şirketlerin ve bankaların bu varlıkları kendi bilançolarında göstermesi gerekecekti. Bu teklife hem bankalar hem de kripto para kuruluşları en başından beri karşı çıkmıştı.

Bu uygulamayı iptal etmek için oy kullanan Temsilciler Meclisi milletvekilleri, 31’e 20 oyla bu kuralın tamamen kaldırılması yönünde karar aldı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Milletvekili Mike Flood, bu uygulamanın bankalara ve kuruluşlara gereksiz yükümlükler ekleyerek bilançoların şişmesine yol açacağını hatırlattı:

Bankaların bu varlıkları bilançolarında tutmalarını gerektirmenin sonuçları oldukça önemli. Eğer bir banka dijital varlıkları SAB 121 parametrelerine göre saklarsa, bilanço içi muamele, sermaye ve likidite gereklilikleri gibi diğer düzenleyici yükümlülüklerini etkileyecektir. Sonuç olarak bankalar ya dijital varlıkları saklama yolunu seçecek, böylece bilançolarını şişirecek ve diğer tüm iş kollarını ciddi şekilde etkileyecek ya da tamamen piyasanın dışında kalacaklardır

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!