Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SGE Başkanı: Doların Yerini Yeni Bir Para Alacak

Şanghay Altın Borsası (SGE) Başkanı, ABD Doları’nın gelecekte değer kaybedeceğini vurgulayarak dünyaya yeni bir çağrıda bulundu.

Spot altın ticaretinin en önemli merkezlerinden biri olan Şanghay Altın Borsası günümüzde dünyanın en büyük fiziki altın borsası olarak gösteriliyor. Ve bu borsanın başkanı olan Wang Zhenying, ABD Doları’nın geleceğini pek parlak görmüyor.

Geçmişte Çin Merkez Bankası’nda da görev alan Wang, ABD Doları’nın zaman içerisinde değer kaybedeceğini düşünüyor. Kendisi bu yüzden dünya liderlerine yeni bir para birimine geçiş yapmayı öneriyor. Reuters’ın haberine göre kendisinin konu hakkındaki açıklaması şu şekilde:

“Gelecekte dünya ticaretinde kullanabileceğimiz yeni bir para sistemine geçmemiz gerekecek. Bu yeni sistemde tek bir ülke; diğer ülkelerin uluslararası varlıklarını dondurabilecek kadar güçlü olmayacak.”

Wang’in görüşlerine göre Fed ‘musluğu açmaya’ devam ettikçe ABD Doları değer kaybedecek. Kendisi bunu söylerken özellikle Fed’in son zamanlarda ekonomiye ne kadar para enjekte ettiğine dikkat çekiyor.

Yerine Ne Geçecek?

Wang yeni bir para sistemi için çağrıda bulunup dolar hegemonyasının uzun ömürlü olmayacağını söylüyor. Peki doların yerini tam olarak ne gibi bir para birimi alacak?

Wang bu soruya şu an için kesin bir yanıt vermiyor. Fakat kendisi bu para biriminde olması gereken bazı özellikleri sıralıyor. Öncelikle, doların yerini alacak olan şeyin arzının kısıtlı olmaması lazım. Kendisi bu noktada altından bahsedip altının dünya ticaretinde kullanılamayacağını çünkü arzının kısıtlı olduğunu söylüyor. Buradan bir çıkarım yapıp Bitcoin’in de doların yerini almayacağı yorumunu yapabiliriz.

İkinci olarak; bu para biriminin bir tek merkeze bağlı olmaması lazım. Çünkü Wang’e göre ABD Doları’nın sorunu da zaten bu. Doların adeta bir silah gibi kullanıldığını söyleyen Wang; ABD’nin doları kullanarak istediği ülkeye yaptırım uygulayabildiğini vurguluyor. Doların yerini alacak olan paranın güçsüz ülkelere korku salmaması gerekiyor:

“Dünya ticaretinde kullanılacak olan yeni para diğerlerine korku salma pahasına tek bir ülkeye üstünlük sağlamamalı.”

Güç Kazanacaklar

Wang ABD Doları’nın değer kaybetmesiyle birlikte ABD’nin de güç kaybedeceğini ve dünyada ciddi değişiklikler görüleceğini düşünüyor.

Kendisi bu noktada özellikle Avrupa Birliği’ne ve Çin’e dikkat çekiyor. Onun tahminlerine AB’nin ve Çin’in dünya siyasetinde daha aktif roller oynadıklarını göreceğiz.

Güç dengelerinin değişeceğini öngören Wang; zaman içerisinde ülkeler arasındaki eşitsizliğin de azalmasını ve dünyadaki siyasi gücün daha eşit bir şekilde dağıtılacağını düşünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment