Enflasyonun yıl sonuna kadar %40 üzerine yükselmesi beklenen Arjantin'de, Bitcoin ATM'lerine olan talep de inanılmaz bir şekilde artışa geçti. Kripto para ATM firmaları da taleplere...

Sıfırdan 30’a: Arjantin İçerisindeki Bitcoin ATM’leri Uçuşa Geçti, Türkiye İçerisinde de Aynısı Mümkün Mü?

Arjantin Kripto Para

Enflasyonun yıl sonuna kadar %40 üzerine yükselmesi beklenen Arjantin’de, Bitcoin ATM‘lerine olan talep de inanılmaz bir şekilde artışa geçti. Kripto para ATM firmaları da taleplere cevap verip bu ekonomik açıdan yorgun ülkeye daha fazla ATM kurmak istiyor. Arjantin şu an küresel ekonomi açısından son günlerin Venezuela’dan sonra en fazla değer kaybı yaşayan ülkesi konumunda.

Şu an için Arjantin içerisinde ikisi de ülkenin başkenti Buenos Aires’te olmak üzere 2 Bitcoin ATM’si mevcut. Ancak Reuters‘in haberine göre bu rakam çok hızlı bir şekilde 30’a yükselebilir. Söz konusu iki ATM de geçtiğimiz üç hafta içerisinde kuruldu ve birisi 18 Eylül tarihinde hizmet vermeye başlarken, diğeri 3 Ekim tarihinde hizmete başladı.

bitcoin atm

Geçtiğimiz ay ülkeye ilk ATM’yi açan firma olan Athena Bitcoin‘in arkasındaki yetkili Dante Galeazzi, Arjantin pesosunda yaşanan kaybın piyasanın kripto para işlemlerine yönelmesine yol açtığını iddia etti.

”Para birimi devalüasyonları ile birlikte, Bitcoin işlemlerinde bir sıçrama gördük. Bunu Arjantin pesosunun değer kaybına karşı güvenli bir liman olarak görüyoruz ve bunun yanı sıra aynı zamanda bir fırsat olarak da öne çıkıyor.”

Türkiye de geçtiğimiz günlerde %20’li enflasyon rakamlarının üzerine çıktıktan sonra, aynı oranda olmasa da belirli bir oranda itibari paraya olan güveni ne yazık ki yitirdi. Yine de ilerleyen günlerde aynı şekilde Bitcoin ATM’lerinin kurulup kurulmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.