Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Şili Vatandaşları 2019 Yılında Kripto Para Vergisi Ödemeye Başlayacak!

CCN kaynağı tarafından aktarılan bilgilere göre, Şili ülkesinin vatandaşları bu yıldan itibaren kripto para kazançlarının vergisini ödemeye zorlanacak. Bunun temel nedeni ise ülkenin Gelir İdaresi konumundaki SII kurumunun Yıllık Vergi Beyannamesi evrakına ‘kripto para varlıkları’ konulu bir kısım eklemesi olarak gösteriliyor.

Yerel medyanın aktardığı bilgilere göre, geçtiğimiz yıl ülke yetkililer kripto ara birimlerini katma değer vergisinden muaf tutmuş ve bu varlıkları ”soyut varlıklar” olarak nitelemişti. Şili vatandaşları yıllık vergilerini Nisan ayında ödemeye başlayacaklar ve kripto para birimlerinin buraya eklenmesi zaten zor zamanlar yaşayan kripto para topluluğu üyelerine daha da zor günler yaşatabilir.

Diario Bitcoin’in aktardığına göre, Şili hükümeti tarihinde ilk defa kendi resmi vergi evraklarına kripto para birimleri ile ilgili bir sekme ekledi ve bunları ”diğer gelirler” kısmına dahil etti. SII yetkilileri bunun yanı sıra kripto para birimi alım satımı yapan kişilerin yaptıkları işlemleri yetkililerin bunları denetleyebilmesi için bildirmesi gerektiğini de vurguladı. Diario kaynağının aktardıklarına göre özellikle 2017 yılında Bitcoin bünyesinde yaşanan patlama hükümetin dikkatini buraya çekti ve zaten zor günler yaşayan ülke ek bir gelir kaynağı bulduğunu düşündü.

Kripto para birimlerinden vergi alınmasına rağmen ülkede kripto para birimlerine karşı herhangi bir regülasyon olmaması da başka bir ironik konu. İlginç olan ise dünya çapında birden fazla hükümetin bu yola başvurması ve regülasyonu olmayan bir varlıktan vergi alımının popüler hale gelmesi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment