verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tayland’ın Dev Şirketleri Kripto Para Madenciliğine Yatırım Yapıyor

Kripto para sektörünün büyümeye devam ettiği Tayland’da büyük şirketler, kripto para madenciliğine yatırım yapmaya başladı.

Nikkei Asia’nın aktarımına göre Tayland’daki şirketler, merkez bankasının kripto paraların risklerine karşı yaptığı uyarılara rağmen bu sektöre şu ana dek on milyonlarca dolar değerinde yatırım yaptı.

Gayrimenkul danışmanı Brooker Group, kripto odaklı bir trading platformu için 1 milyar 200 milyon bahtlık (36 milyon dolar) yatırım yapmasına ek olarak, kripto madenciliği için 70 milyon bahtlık bir bütçe ayırdı. Şirket diğer dijital varlıklara ve özellikle stablecoinlere de 150 milyon baht yatırım yapmayı planlıyor.

Jasmine Technology Solution ise Ağustos 2021 tarihinde Bitmain’den bin 200 tane Antminer S19J Pro sipariş etti. Şirket, Bitcoin üretimi için kullandığı cihazların sayısını 2024’e kadar 50 bine çıkarmış olmayı planlıyor.

Yazılım geliştiricisi Comanche International’ın ise kripto para madenciliğini ve alım-satımını kapsayan bir projeye 60 milyon baht yatırım yaptığı bildirildi.

Kaskiorn Araştırma Merkezinden bir analist, Tayland’daki bu girişimlerle ilgili olarak, “Bitcoin büyümeye devam ederken kote edilmiş şirketlerin ve daha farklı finans kurumlarının Bitcoin alım-satımına ve madenciliğine dahil olması, Bitcoin’in ve diğer kripto paraların kaçırılmaması gereken bir trend olduğunu doğrular nitelikte.” yorumunda bulundu.

Tayland’da kripto paralara yatırım yapan vatandaşların sayısının, 2020-2021 tarihleri arasında beş katlık bir büyüme gösterip 3 milyon 600 binin üstüne çıktığı tahmin ediliyor.

Ülkenin en köklü bankası Siam Commercial Bank’in yerel kripto para borsası Bitkub’dan pay alması ve The Mall Group’un alışverişlerde kripto para kabul etmeye başlaması da sektördeki önemli gelişmeler arasında yer aldı.

Tayland’ın merkez bankası, geçen yılın sonunda yayımladığı bildiriyle vatandaşları ödeme amaçlı kripto para kullanımı konusunda uyarmış ve kripto paralarla ilgili yasal düzenlemelerin hazırlık aşamasında olduğunu belirtmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!