verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Taylandlı Kripto Para Borsasının Yöneticisine Insider Trading Suçlaması

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yerel kripto para borsalarından Bitkub’ın CTO’sunu insider trading (bilgi suistimali) yapmakla suçladı.

SEC tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Bitkub’ın CTO’su Samret Wajanasathian’a yaklaşık 234 bin dolar değerinde para cezası kesildi.

SEC ayrıca Wajanasathian’ı herhangi bir kripto para borsasında yöneticilik yapmaktan da bir yıl boyunca men etmek istiyor.

Wajanasathian’ın insider trading ile suçlanmasına yol açan işlem, Kasım 2021 tarihine dayanıyor.

Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank o tarihte Bitkub’ın %51’lik hissesini satın almak için harekete geçmişti.

SEC tarafından yapılan açıklamaya göre Bitkub CTO’su, bu haber kamuoyuna yansımadan önce yaklaşık 61 bin dolar değerinde KUB token satın aldı. KUB token, Siam Commercial Bank haberi gündeme geldikten sonra iki kattan fazla değer kazanmıştı.

Siam Commercial Bank de geçtiğimiz hafta Bitkub’ı satın almak için yaptığı 500 milyon dolarlık planı iptal ettiğini açıkladı. Banka, satın alma anlaşmasından neden vazgeçtiğiyle ilgili yaptığı açıklamada, Bitkub’ın regülasyon konusundaki eksikliklerini işaret etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!