Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Telegram’ın TON’undan Filecoin ve Storj’a Rakip Hamle

Kısaca TON olarak bilinen The Open Network’ü geliştirilen TON Foundation, dosya paylaşımı ve veri saklama işlemleri için merkeziyetsiz bir çözüm geliştirdi.

Telegram Open Network, bu blockchaini geliştirmek için 1,7 milyar dolar para toplamış Telegram tarafından geliştirilmişti. Ancak Telegram, SEC’in soruşturmaları sonucunda bu projeden ayrılma kararı aldı.

Daha sonra açık kaynaklı geliştiriciler tarafından geliştirilmeye başlayan ve The Open Network ismini alan bu proje şimdi Filecoin ve Storj gibi isimlere rakip bir çözüm sunuyor.

TON Storage, internette eşten-eşe şekilde yapılan diğer dosya paylaşım seçeneklerine benzer şekilde çalışıyor. Ancak onun temelinde merkezi bir sunucu değil, TON blockchaini yatıyor.

TON Foundation tarafından yapılan açıklamada, “İsteyen herkes TON ağında bir düğüm işletmeye başlayıp, dosya saklama hizmeti sunmanın karşılığında kullanıcılardan ödeme alabilirler.” dendi.

TON Foundation, geliştirdiği bu yeni hizmetle birlikte “TON ağına yeni kullanıcıların katılmasını ve TON ekosisteminin daha da büyümesini” bekliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!