Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tether’in 1 Milyar Dolardan Fazla Parası Önemli Bir Davaya Konu Oldu!

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether, Londra Yüksek Mahkemesinde yer alan 1 milyar dolarlık bir savaşın ortasına düştü.

Financial Times tarafından 21 Kasım Salı günü sunulan habere göre Tether, geçen yıl ABD makamları tarafından rüşvet iddialarıyla suçlanan Muhafazakar Parti tarafından kurulan bir finansal hizmetler grubuna 1 milyar dolardan fazla para yatırdı.

Londra Yüksek Mahkemesi’nde yapılan başvurularda Tether söz konusu fonları Britannia Financial Group‘un bir yan kuruluşuna yatırdığı belirtildi. Tether tarafından yatırılan bu para, Britanya Virgin Adaları’nda kayıtlı bir şirket olan Britannia Financial ve Arbitral International arasındaki bir yasal savaşın merkezinde yer aldı.

Britanya Virjin Adaları’nda kayıtlı bir şirket olan Arbitral International, Britannia’ya Tether’den gelen 1 milyar dolarlık bir depozito nedeniyle dava açtı.

Mahkeme dosyalarında Tether’in Kasım 2021’de Britannia Financial’ın bir yan kuruluşunda bir hesap açtığına yer verildi.

Britannia Financial, Ağustos 2022’de ABD makamları tarafından  rüşvet planı iddiasıyla suçlanan Venezuela-İtalyan bankacı Julio Herrera Velutini tarafından kurulmuştu. Herrera Velutini suçlamaları şiddetle reddederek bunları “temelsiz” ve “siyasi amaçlı” olarak nitelendirmişti.

Şirketin yeni CEO’su Paolo Ardoino geçen yıl Financial Times’a verdiği demeçte yediden fazla banka ile güçlü ilişkileri olduğunu söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!