Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Paralara Vergi Yolda: Yıllık Program Yayımlandı!

Türkiye ekonomisine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Yıllık Program’da ilk kez kripto paralar yer alırken vergilendirmeye dair yeni açıklamalar yapıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin hedef ve politikaların yer aldığı “2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Bir yıllık program içerisinde kripto paralar ilk kez yer alırken vergilendirmenin yolda olduğuna dair ilk sinyaller geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan programda, ekonomik alanda birçok detayın yanı sıra kripto paralarla ilgili vergilendirme duyurusu yer aldı.

Programda, “Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlere yönelik mevzuat çalışmaları sürdürülecektir.” ifadelerine yer verilirken şu cümleler kullanıldı:

Dijital sanal varlıkların vergilendirilmesine yönelik olarak söz konusu varlıkların Türk hukuk sisteminde tanımlanmasına yönelik çalışmalar tamamlanacaktır.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenleme çalışması yapacağı belirtildi.

Türkiye ekonomisi için büyüme oranının 2024 yılında %4 olacağı öngörülürken enflasyon hedefinin %33 olduğu vurgulandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!