Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Bitcoin Boğasına Göre Spot ETF’lerin Eli Kulağında

Galaxy Digital Holdings CEO’su Michael Novogratz, SEC’nin Bitcoin ETF’leri konusunda alacağı karar konusunda iyimser.

Ünlü yatırımcı Mike Novogratz, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) spot Bitcoin ETF’si için yapılan başvuruları bu yılın sonuna kadar onaylayacağını düşünüyor.

CNBC’ye verdiği röportajda konuşan Novogratz, başvuruların “onaylanacağını” söyledi ve “Biz bu yıl içinde, 2023’te olacağına inanıyoruz.” diye ekledi.

SEC’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını onaylayacağı düşüncesi, Grayscale Investments’ın ağustosta mahkemede aldığı galibiyetin ardından güçlendi. Bu karar doğrultusunda Grayscale’in ETF başvurusunu yeniden değerlendirmek durumunda kalan SEC, mahkeme kararını henüz temyize götürmedi.

Galaxy Digital CEO’su da spot Bitcoin ETF’lerinin neden onaylanacağıyla ilgili olarak bu açıklamayı yaptı:

“SEC mahkemede kaybetti … hakim, (SEC’ye) ‘Vadeli işlemler için bir ETF’niz var ama spot için bir ETF olamaz diyorsunuz. Bu aklen hiçbir anlam ifade etmiyor.’ dedi.”

Novogratz’e göre mahkemenin SEC karşısındaki bu tutumu, SEC’yi “ters durumda bıraktı.”

Grayscale’in dışında Bitcoin için bir spot borsa yatırım fonu (ETF) kurmak isteyen BlackRock, Fidelity gibi büyük isimler de var. ABD’deki bazı kanun yapıcılar, kurulacak Bitcoin ETF’leri sayesinde yatırımcıların daha güvenli bir ortamda işlem yapabileceğini düşünüyor.

“Amerikan halkının da bunu istediğini” söyleyen Novogratz, “Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock açık açık ‘Biz bu işi halledeceğiz’ diyor” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!