Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ünlü Ekonomist Mohamed El-Erian: ABD Ekonomisi Bitcoin’i Güvenli Liman Yapıyor!

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian, jeopolitik savaşlar esnasında Bitcoin’in (BTC) kendini güvenli liman olarak kanıtladığını söyledi.

Alman finansal hizmetler firması Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian 31 Ekim günü CNBC’ye verdiği demeçte Bitcoin ve global ekonomi hakkında konuştu.

Erian insanların süreç içerisinde devlet tahvillerine olan güvenlerini kaybettiklerini belirtirken özellikle son dönemlerde yaşanan jeopolitik savaşların Bitcoin’i güvenli liman olarak öne çıkardığını vurguladı. Devlet tahvilleri geçtiğimiz on yıllar boyunca yatırımcıların favori güvenli liman seçeneklerinden biriydi.

Öte yandan Orta Doğu’da yaşanan savaşın patlak vermesinden bu yana ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki artışın devam ettiğini işaret eden deneyimli isim, güvenli limanlara kaçışın beklediği oranda gerçekleşmediğini ifade etti:

İnsanlar Bitcoin’den ‘güvenli varlık’ olarak bahsediyor çünkü faiz oranı riskinin doğası gereği devlet tahvillerinin güvenli varlık olduğuna dair inançlarını kaybettiler. Fakat dünyada olup bitenler göz önüne alındığında güvenli limanlara beklediğimiz şekilde bir kaçış olmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!