Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uzmanlara Göre Düzenlemeler, Türkiye’deki Kripto Para Sektörünü Olumlu Etkileyecek

Sektördeki yetkililer, Türkiye’deki kripto para piyasası düzenlemelerinin lisanslama ve vergilendirme odaklı olacağını düşünüyor.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto para düzenlemelerindeki eksiklikler sebebiyle temmuz ayında Türkiye’yi gri listeye almıştı.

Türkiye, gri listeden çıkmak için lisanslamaya ve vergilendirmeye yönelik bazı düzenlemeler getirebilir. Reuters haberine göre BlockchainIST Center kurucusu Bora Erdamar, “Yeni düzenlemelerdeki en büyük önceliklerden biri belli başlı lisanslama standartları getirmek olacaktır.” dedi.

Bu düzenlemelerin yerel sektörü olumlu yönde etkileyeceği düşünülüyor. Binance Türkiye CEO’su Mücahit Dönmez, “Türkiye’de kripto varlıklara duyulan ilginin arttığını görüyoruz. Şu anda bu alanda bir düzenleme eksikliği var.” dedi ve şunu ekledi:

“Kullanıcılara ait varlıkların güvenliğinin sağlanmasının ve asgari sermaye şartı, listelemeler ve saklama hizmetleri bakımından bazı kriterlerin belirlenmesinin ve platformlara lisans alma şartı getirilmesinin sektörü olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.”

Futurance Yönetim Kurulu Üyesi Onur Altan Tan, kripto para sektörü için hazırlanan düzenlemelerin yakında meclise sunulabileceğini düşünüyor:

“Bu düzenlemeler üstünde kripto para borsa firmalarıyla yapılan görüşmeler dahil olmak üzere iki yıldan uzun süredir çalışılıyor, o yüzden bunlar meclise sunulmaya hazır olmalı.”

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!