verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Venezuela Halkı Enflasyondan Korunmak İçin Stablecoinlere Yöneldi

Ethereum tabanlı stablecoin olan Reserve(RSV)’ün CEO’su Nevin Freeman, ödeme uygulamalarını Venezuela halkının günlük işlemler için oldukça fazla kullandığını belirtti.

Değeri 1 ABD dolarına eşit olan Reserve, itibari para birimi Venezuela bolivarını dolar ile değiştirmeye yarayan bir araç olarak görülüyor. Reserve uygulaması günlük alış-veriş haricinde maaş ödemeleri ve havaleler için de oldukça kullanıldığı ve git gide kullanımın arttığı belirtildi. Venezuela, Kolombiya, Panama ve Arjantin’de 100.000’i aşkın kullanıcı bulunuyor ve 8.000’den fazla dükkan bu şekilde ödeme kabul ediyor.

Reserve kullanıcılarından biri olan Alicia Stephany, Kolombiya’da yaşayan aile üyelerine para yollayabilmek için RSV kullanabildiğini söyledi.

Venezuelalı Antunez, Reserve’ü günlük harcamalar için nasıl kullandığını açıkladı:

Reserve uygulamasına bilgilerimi kaydedip bolivarımı yükledikten sonra rahat bir şekilde RSV’ye çevirebiliyorum. Örneğin, süpermarkete gittim ve hesabımda 20 RSV var, süpermarketteki her şeyi ödeyebilmek için kullanabiliyorum. Aynı zamanda RSV’yi

USDT’ye veya tekrar bolivara çevirebileceğimi de biliyorum.

dedi.

Çoğu kişi bunu paralarının dolar karşısında sürekli değer kaybettiği için kullanıyor. Bir vatandaş bir şey almak isterse ve satıcı bu şekilde ödemeyi kabul etmiyorsa dolarını anında bozdurup bolivarla ödeme sağlayabiliyor. Bu şekilde de aslında parası değer kaybetmemiş oluyor.

Kullanıcılar: “Venezuela bolivarı o kadar hızlı değer kaybediyor ki, eğer bolivarlarınız varsa, onları koruyabilmek için en kısa sürede dolara çevirmeniz gerekiyor.” dedi.

Hükümet 2008’den bu yana üçüncü defa paralarında değişiklik yaptı.

Dolar resmi kurumlardan alınmak istediğinde normalde olan kurdan çok daha pahalıya mal oluyor, bunun sebebi ise doların karaborsada bulunuyor olmasıdır. Ancak Reserve ve diğer stablecoinler sayesinde vatandaşlar normal fiyattan dolara geçiş yapabiliyorlar. Bu da Blockchain teknolojisinin yararları olarak görülüyor.

Uygulama piyasaya ilk sürüldüğünde, IOS’da Venezuela’nın finans kategorisinde Reserve birinci sıradaydı. Binance ve MetaMask ise ilk 10 arasında yer alıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!