Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vitalik Buterin’den Bitcoin’de Blok Savaşına Bakış: Altcoin Örneği de Verdi!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yeni bir makale yayınlayarak Bitcoin’in blok boyut savaşını ele aldı.

Vitalik Buterin bugün yayınladığı makalede, Bitcoin’in blok boyutunun nasıl artırılması gerektiği konusunda iki ana görüş üzerinde durdu. Vitalik Buterin, Bitcoin blok boyutu tartışması ile bazı noktalara değindi.

Makalede yer verilen tartışmalar arasında büyük blok tarafının haklı noktalara sahip olması ve küçük blok tarafların teknik açıdan daha sağlam olması yer aldı.

Vitalik Buterin, kendisini geçmişte büyük blok tarafı arasında gördüğünü ancak her iki tarafın argümanlarının da güçlü ve zayıf yönleri bulunduğunu dile getirdi. Küçük bloğu destekleyenlerin düğüm çalıştırmanın kolaylığına önem verdiğini ancak büyük bloğu destekleyenlerin düşük işlem ücretine önem verdikleri vurgulandı.

Büyük blok destekçileri başlangıçta Bitcoin’i dijital para birimi olarak vadetmiş ancak yüksek işlem ücretlerinin bu durumu tehdit etmesi test edilmemiş katman-2 protokollerine güvenilmesine sebep oludu.

Makaleye göre küçük blok tarafı, büyük blok destekleyenlerin Bitcoin’i kontrol altına almak istediğini düşünüyor. Büyük blok tarafı ise küçük blok destekçilerinin yeniliklere kapalı olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Cash (BCH) örneği

Büyük blok destekleyenlerin inşa etmek yerine karşı çıkmaya odaklanmanın bedelini ödediğini söyleyen Vitalik Buterin, Bitcoin Cash ile örnek de verdi. Buterin örneğinde şu cümleleri kullandı:

Bitcoin’den ayrılarak Bitcoin Cash’i oluşturmalarına rağmen topluluk sonunda istikrara kavuşana kadar iki kez daha bölünme yaşadılar.

Vitalik Buterin’e göre bu durum, yetenekli kişilerin bir tarafa çekilerek diğer tarafın güçlenememesine sebep oluyor.

Ethereum kurucusu, bu makeleyi Bitcoin’den ders çıkararak Ethereum’un geleceğini şekillendirmek için yazdığını söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!