Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

XRP ve JPM Coin Arasında Bir Benzerlik Var mı?

Dünya Ekonomik Forumu, dijital paralarla ilgili yayınladığı bir raporda XRP ile JPM Coin’i aynı başlık altında değerlendirdi.

JPM Coin ve XRP

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan raporda hem XRP hem de JPM Coin, “bankalar-arası ödemelerde kullanılan kripto paralar” olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu

İnsanlar günümüzde XRP’yi bir yatırım aracı olarak kullanabiliyor, XRP fiyatındaki hareketliliklerden kazanç sağlayabiliyorlar. Ancak XRP’nin üreticisi olan Ripple XRP’yi başka amaçlarla da kullanıyor.

Mısır Ulusal Bankası gibi bankalar ve finans kurumları şirketin RippleNet veya On-Demand Liquidity (ODL) gibi ürünlerini kullanabiliyor ve XRP ile işlem yapabiliyorlar. Ripple’ın geliştirdiği bu ürün ve hizmetler bankaların birbirleriyle çok daha kısa süre içerisinde, çok daha düşük maliyetle işlem yapmalarını sağlıyor.

JPM Coin ile Benzerliği

Dünya Ekonomik Forumu bu iki kripto parayı da aynı başlık altında değerlendiriyor. Ancak Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, JPM Coin’in tam olarak XRP’ye benzemediği görüşünde.

Garlinghouse geçen yıl Washington’da katıldığı bir etkinlikte JPM Coin hakkında konuşmuştu. Kendisi bu sırada yaptığı açıklamalarda JPM Coin’in işlevini tam olarak anlamadığını söylemiş, hatta hiçbir bankanın bu koini kullanmayacağını belirtmişti:

Eğer JP Morgan’a dolar yatırırsanız size karşılığında JPM Coin verecekler, siz de bunları JPM Ledger üzerinden hareket ettirebileceksiniz. Madem öyle, niye doğrudan dolar kullanmayasınız ki? Anlayamıyorum. Eğer JPM Coin’i sadece JPM Ledger üzerinde kullanılabiliyorsanız ve dolar endeksli bir işlem yapmak zorundaysanız, JPM Coin tam olarak ne gibi bir derde deva oluyor?

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment