Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

(ZEC) ZCash

[one_fifth padding=”5px 5px 5px 5px”]

Başlangıç Tarihi:
28/10/2016
Twitter:
@zcashco
Website:
ZCash
Kapasite:
21 Milyon

[/one_fifth]

[four_fifth_last padding=”5px 5px 5px 5px”]

Hakkında

ZCash gizlilik odaklı kripto para birimlerinden bir tanesidir. Equihash’i genel doğum günü problemine dayanan asimetrik hafızası zor proof-of-work (PoW-işin kanıtı) algoritması olan bir algoritma kullanır. Böylece kanıtların oluşturulmasını engellemek ve ASIC geliştirmeyi olanaksız kılmak için yüksek RAM gereksinimlerine dayanır.

ZCash, tüm bilgilerin (gönderici, alıcı, miktar) şifrelenerek çift harcama olasılığı olmadan, sıfır bilgi özlü ve etkileşimli olmayan bilgi değişkenlerini (zk-SNARKs zero-knowledge Succinct Non-interactive Arguments of Knowledge) kullanır. İşlemler ile ilgili ortaya çıkan tek bilgi, işlemin ne zaman gerçekleştiği bilgisidir.

Özellikleri

Gelişmiş Gizlilik

ZCash özünde oldukça güçlü bir şekilde gizlilik koruması sağlayan, merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Bitcoin para için http gibi genel ise ZCash de https gibi güvenli bir taşıma katmanıdır.

Teknolojisi

zk-SNARKs ve Temel Bilgiler

ZCash, sıfır bilgi kriptografisinin yeni bir formu olan zk-CNARKs’ın ilk yaygın uygulamasıdır. ZCash’in güçlü gizlilik garantisi, ZCash’de yer alan korumalı işlemlerin blok zincirinde tamamen şifrelenebilmesinden, ancak yine de ağın fikir birliği kuralları (consensus) altında zk-SNARK provaları kullanılarak geçerli olarak doğrulanabileceğinden kaynaklanmaktadır.

zk-SNARK kısaltması zero-knowledge Succinct Non-interactive Arguments of Knowledge yani kabaca sıfır bilgi özlü ve etkileşimli olmayan bilgi değişkenleri anlamına gelmektedir. Kişinin belirli bilgilerin sahipliğini kanıtlayabileceği bir ispat yapısı anlamına gelir. Bir bilgiyi ifşa etmeyen ve ayrıca prover (kanıtlayıcı) ile verifier (gerçekleyici) arasında herhangi bir etkileşimi olmayan gizli bir anahtar örnek verilebilir.

Sıfır bilgi kanıtları, bir tarafın (The Prover-Kanıtlayıcı) ifadenin geçerliliğinin ötesinde herhangi bir bilgiyi ifşa etmeden bir ifadenin doğru olduğunu (The Verifier-Gerçekleyici) diğerine kanıtlamasını sağlar. Örneğin rastgele bir sayının hashi düşünüldüğünde kanıtlayıcı gerçekleyiciye ne olduğunu söylemeden bu hash değerine sahip bir sayı olduğunu doğrulayabilir.

Uygulama

ZCash’te sıfır bilgi gizliliğine sahip olabilmek için bir işlemin geçerliliğini ağın sahip olduğu fikir birliği (consensu) kurallarına göre belirleyen işlev, hesaplamaları gerçekleştirdiği bilgilerden herhangi birini ifşa etmeden işlemin geçerli olup olmadığını yanıtlamak zorundadır. Bu da ağın bazı fikir birliği kurallarının zk-SNARKs cinsinden kodlanması ile yapılır. Yüksek seviyedeki zk-SNARK’lar ilk önce bazı cebirsel denklemlere çözüm bulma konusunda eşdeğer bir formda ispatlamak istediğinizi işlerler. Bir sonraki bölümde, geçerli bir işlemin belirlenmesine ilişkin kuralların denklemlerini doğrulayan taraflara herhangi bir hassas bilgiyi açıklamadan, adaya bir çözüm üzerinde değerlendirilebilecek denklemlere nasıl dönüştürüldüğüne dair kısa bir genel bakış sunar.

Grafik


[/four_fifth_last]