Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

100 Milyon Dolar Kripto Para Çalan Global Siber Örgüt ABD Ablukasında!

Kara para aklama ve fidye ile gündeme gelen LockBit’in kurucusu bir düzine suçlama ile karşı karşıya kaldı.

Fidye yazılımını hizmet olarak sunan siber suç örgütü  LockBit’in kurucusu bir kez daha ABD’li yetkililerin hedefinde yer aldı. 7 Mayıs Salı günü sunulan iddianamede, kurucu Dmitry Khoroshev’e 26 maddelik suçlama yöneltildi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, siber suçlu olduğu iddia edilen kişinin programdaki rolü nedeniyle her fidye ödemesinin %20’sini aldığını ve yaklaşık dört yıl içinde kripto paralardan 100 milyon dolar elde ettiğini belirtildi.

Savcılara göre LockBit, kurulduğu 2019 yılından bu yana 120’den fazla ülkede yaklaşık 2.500 kurbandan en az 500 milyon dolar gasp etti. Bu işlemlerin büyük bir kısmı kripto paralar aracılığıyla sağlandı.

Kurucu Khoroshev’in 100 milyon doları geri ödemesini ve hapis yatmasını talep eden ABD, sanığın tutuklanmasına yardımcı olacak bilgi verene 10 milyon dolar ödül teklif etti.

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), geçtiğimiz süreçte LockBit bağlantılı web sitelerine el koymuş ve ABD Adalet Bakanlığı ise şüpheli Bitcoin ve Ethereum adreslerini yaptırım listesine almıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!