Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD, 120 Milyonluk Vurgun Yapan Örgütün Bitcoin ve Ethereum Adreslerine Yaptırım Uyguladı

ABD Hazine Bakanlığına bağlı kuruluş, fidye saldırıları düzenleyen bir örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen Bitcoin ve Ethereum adreslerini yaptırım listesine aldı.

Bakanlık bünyesindeki Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Arthur Sungatov ve Ivan Kondratyev adlı iki Rus vatandaşını fidye saldırısı düzenlemekle suçladı.

10 Bitcoin ve Ethereum adresini yaptırım listesine alan OFAC, ABD’deki kuruluşların bu iki şahsa hizmet vermesini yasakladı.

Adalet Bakanlığı, bu şahısların son yıllarda 2 binden fazla kişiden 120 milyon dolardan fazla para çalan LockBit adlı bir fidye örgütüyle bağlantılı olduğunu iddia etti.

ABD, Europol ve Birleşik Krallık yetkilileri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Cronos Operasyonu kapsamında LockBit’in sitesine el kondu. Yetkililer, kurbanların ele geçirilmiş cihazlarına yeniden ulaşabilmesi için yardımda bulunacak.

Europol, LockBit ile bağlantılı 200’den fazla kripto para hesabının dondurulduğunu açıkladı.

Arkham Intelligence verilerine göre OFAC’nin yaptırım listesine aldığı adreslerden bazıları KuCoin, Coinspad ve Binance platformlarında kullanılıyordu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!