Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

13. Yıl Dönümü: Bitcoin’in Kurucusu Satoshi, Son Mesajında Ne Dedi?

Bitcoin’in (BTC) gizemli kurucusu Satoshi Nakamoto, kripto para topluluğuna son mesajını 12 Aralık 2010’da yazdı.

Satoshi Nakamoto, tüm Bitcoin topluluğuna açık şekilde verdiği son mesajı yazalı 13 yıl oldu. Nakamoto daha sonra Mike Hearn ve Gavin Andersen gibi Bitcoin geliştiricileriyle görüşmeye devam etti.

Satoshi, son mesajında o dönem için Bitcoin adına en büyük tehditlerden birini oluşturan DoS (denial-of-service) saldırılarını ele aldı. Yazılımın DoS saldırılarına karşı dayanıklı olmadığını hatırlatan Satoshi, “Hala sayamayacağım kadar fazla saldırı yolu var.” dedi.

Bu mesajdan yalnızca iki gün önce PC World’de “WikiLeaks Skandalı Yeni Sanal Parayla Sonuçlanabilir mi?” başlıklı bir yazı paylaşılmış, bu o dönem basında pek adı geçmeyen Bitcoin’in adının duyulmaya başlamasını sağlamıştı.

Ancak Satoshi, o dönem hala küçük bir topluluğa sahip olan Bitcoin’in bundan zarar görebileceğini düşünerek, WikiLeaks’e yardımcı olmak isteyen Bitcoin takipçilerini bunun topluluğu yok edebileceğini söyleyerek uyarmıştı.

Satoshi, 11 Aralık 2010’da konuyla ilgili yaptığı yorumda, “Bu ilgiyi başka şartlar altında çekmek iyi olurdu. WikiLeaks arı yuvasını bozdu ve sürü bizim üstümüze doğru geliyor.” dedi.

Bundan yıllar sonra, 7 Mart 2014’te Newsweek’te çıkan bir yazıyla birlikte Satoshi Nakamoto olarak bilinen kişinin ABD’de yaşayan Dorian Nakamoto isimli, 64 yaşındaki Japon asıllı bir vatandaş olduğu yönünde spekülasyon çıktı.

Satoshi Nakamoto olduğu düşünülen bir isim, online bir forumda bir mesaj yayımlayarak, “Ben Dorian Nakamoto değilim.” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!