verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaybolan 600.000 $ Değerindeki Bitcoin Cash’ler bir Hayırsever Tarafından Kurtarıldı

Konuya hakim olan herkesin bildiği gibi, Bitcoin Cash ve SegWit cüzdan adresleri bir araya gelince ortaya pek de iyi sonuçlar çıkmıyor. Ancak teknik bilgisine güvenen, hash gücü yüksek bir madenciyseniz bu sorunu bir gelire çevirebilirsiniz.

Girişimci ruhlu bir madenci, yanlış adrese gönderilmesi sonucu kullanılamaz hale gelen 610,000$ değerinde tam 493 Bitcoin Cash kurtarmış. Peki kendisi bu kadar parayla ne yapmayı hedefliyor?

Daha önce de bilindiği gibi, kullanıcılar tarafından SegWit cüzdanlarına gönderilmesi sonucu yüzlerce Bitcoin Cash kullanılamaz haldeydi, ta ki bugüne kadar. Bu paraların tamamını kurtaran madenci, 600,000$’dan fazla bir değere sahip olan Bitcoin Cash’leri tek bir cüzdanda toplamış. p2sh.info adlı bir istatistik sitesinde veri araştırmacısı olarak çalışan Antonie Le Calvez, madencinin yaptığını ilk farkedenlerden biri:

“Birileri SegWit adresine gönderilen Bitcoin Cash’lerin tamamını (493 BCH, 610,000$) kurtarmış bulunuyor. Umarım amaçları paraları sahiplerine geri göndermektir.”

Birinin teknik olarak bu kadar zor bir şeyi yapmasının arkasında tek bir neden olabilir: kişisel kazanç sağlamak. Ancak dün Reddit’te paylaşılan bir mesaj doğruysa madenci bunu paralarını kaybeden kullanıcılara yardım etmek için yapmış. Bunun saçma olduğunu düşünebilirsiniz, ancak daha önce de madencilik havuzu BTC.com yaklaşık 100 Bitcoin Cash’i aynı şekilde kurtarmıştı. Reddit’te “bchsegwitrecover” takma adını kullanan madencinin mesajı şöyle:

“Yanlışlıkla SegWit adreslerine gönderilen Bitcoin Cash’lerin tamamını yardımcı olmak amacıyla ben aldım. Eğer siz de bu kullanıcılardan biriyseniz, bana [Reddit üzerinden] özel mesaj atın ya da ‘[email protected]’ adresine bir email yollayın. Kanıtlamak için paralarınızı kurtarmaya çalıştığınız SegWit adresini göndermeyi unutmayın.”

Ancak mesajın sonunda bir şart da eklenmiş: parasını geri alan kullanıcılar, geri verilecek miktarın %30’unun madencide kalmasını kabul etmek zorunda.

“Bana gelen kurtarma istekleri elle tek tek yapılacak ve transferler günlük bir şekilde gerçekleştirilecek. Ancak ben de insanım, bu işlemi tamamlamak uzun bir süre alabilir.”

SegWit adreslerinde donmuş Bitcoin Cash’leri kurtaran madenci her kimse çok ince bir iş çıkarmış. Kendisi değeri 33 Bitcoin Cash yani 41,000$ olan transferleri kurtardığı gibi, küçük transferlere el atmayı da ihmal etmemiş. Bu transferlerden bazıları o kadar küçük ki kuruş seviyesinde…

Bitcoin Cash’ler Nasıl Kurtarıldı?

SegWit Bitcoin adreslerine gönderilen Bitcoin Cash’leri kurtarmak hiç de kolay değil, ancak tabii ki imkansız da sayılmaz. Özellikle 600,000$ gibi bir teşvik olunca belli ki birileri kolları sıvamış. Kurtarma işlemi iki aşamalı denilebilir; öncelikle Bitcoin Cash’lerin gönderildiği SegWit adreslerinin scriptSig değerlerinin alınması gerekli. ScriptSig, transferin onay ve gönderenin cüzdan kodunu içeren bir veri parçacığı.

ScriptSig’ler Blockchain’deki transferlerin bir takım matematiksel işlemlerden geçirilmesiyle elde edilebiliyor. ScriptSig’leri elde eden madenci, 399 farklı SegWit adresinden Bitcoin Cash’leri kurtarmak için kendi yazdığı bir program kullanmış. Şimdiyse kurtarılan Bitcoin Cash’lerin tamamı tek bir adreste yatıyor.

İkinci aşama ise bu transferlerin madenciler tarafından işlenmesi, ancak bu ağın geri kalanından gizli bir şekilde yapılmalı. Tahminlere göre scriptSig’leri elde eden madenci bu transferlerin işlemlerini kendi kurduğu bir sistemle gerçekleştirmiş. Bunun dışındaki tek opsiyon ise adı sanı belli olmayan Bitcoin Cash madencilik havuzlarının kullanılmış olması.

İşte 600,000$ değerindeki 493 Bitcoin Cash, böyle tereyağından kıl çeker gibi tek bir işlemle kurtarılmış. Eğer Reddit’teki gönderi doğruysa kurtarılan koinler şimdilik güvenilir ellerde. Üstelik bchsegwitrecover takma adlı madenci, koinleri sahiplerine geri döndürürken 200,000$’a yakın bir kazanç elde edecek. Yanlış adrese Bitcoin Cash gönderen kullanıcıların ödeyeceği miktar biraz tuzlu, ancak paranın %70’ini geri almak hiç geri almamaktan çok daha iyidir.

Leave a comment