verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

625 Milyon Dolarlık Hack Olayında Gelişme: Hackerlar Fonları Bitcoin’e (BTC) Çeviriyor

Mart sonunda Axie Infinity oyunu için köprü görevi gören Ronin ağından çalınan kripto paralar, Tornado Cash’in ardından şimdi de Bitcoin ağı üzerinde aklanmaya çalışılıyor. 

Bilindiği üzere 30 Mart tarihinde, dünyanın en popüler blockchain oyunlarından Axie Infinity’nin oyuncuları tarafından kullanılan Ronin köprüsü hacker’ların saldırısına uğramış ve hacker’lar platformdan 173.600 Ethereum ve yaklaşık 25 milyon dolarlık USDC çalmıştı. Çalınan kripto paralar bir süre sonra bu günlerin tartışmalı karıştırıcısı olan Tornado Cash üzerine aktarılmıştı.

Bir süredir hareket etmeden bekleyen milyonlarca dolar şimdi de merkeziyetsiz borsalar aracılığıyla renBTC‘ye çevirilip Bitcoin ağı üzerine taşındı. Ardından renBTC protokolünden hareket ettirilen fonlar Chipmixer ve Blender gibi kaynak ve hedef arasındaki on-chain bağlantıyı keserek işlemlerin gizliliğini artıran aracı platformlara aktarıldı.

Saldırganların çaldıkları kripto paraları renBTC’ye dönüştürmek için 1inch ve Uniswap merkeziyetsiz borsalarını kullandıkları biliniyor. Tornado Cash’ten sonra bu tür merkeziyetsiz borsaların kullanılıyor olması, söz konusu borsaların yerel kripto paralarına yatırım yapmış kullanıcıları tedirgin ediyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD merkezli Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) kara para aklandığı gerekçesi ile Tornado Cash’e ait cüzdanları yasaklamış olması, benzer bir yaptırımın 1inch ve Uniswap üzerinde uygulanma ihtimalini gündeme getiriyor. Ayrıca OFAC, Tornado Cash yasağına eş zamanlı olarak Bitcoin ağı üzerinde mikser görevi gören Blender‘a da yaptırımlar uygulamıştı. Gerekçe olarak haberin konusu olan Axie Infinity çalıntı varlıklarının Blender’a aktarıldığını işaret eden ABD yetkilileri, gelecekte benzer yaptırımlar uygulamaktan geri durmayacak gibi görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!