Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

750 Milyon Dolarlık Bu Bitcoin Adresi 2011’den Beri Kullanılmıyor

Reddit’teki jwinterm adlı bir kullanıcı, oldukça ilginç bir Bitcoin adresine dikkat çekti.

Kendisinin paylaştığı gönderiye göre içerisinde neredeyse 80 bin adet Bitcoin barındıran bir adres 2011 yılından beri kullanılmıyor.

Yıllardır Kullanılmadı

Bu adrese 1 Mart 2011 tarihinde 79 bin adet BTC gönderildi ve bu BTC’ler o zamandan beri bu adresten hiç çıkmadı. İçerisinde toplamda 750 milyon dolarlık BTC barındıran bu adresin Mt.Gox’a yapılan hack saldırısıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor.

Yüz milyonlarca dolarlık bu BTC adresinden 2011 yılından beri hiç dışarıya para gönderilmedi. Ancak aradan geçen yıllar içerisinde bu adrese küçük miktarlarda BTC gönderildi. 2011’de tek bir işlemle 79 bin adet BTC alan bu adrese yıllar içerisinde çeşit çeşit adresten ek olarak 1.2 BTC gönderildi. Bu BTC’lerin kimler tarafından ne amaçla gönderildiği ise bilinmiyor.

Bu adresin 2011’den beri neden aktif olmadığı, kime ait olduğu vs. henüz bilinmiyor. Reddit’teki bazı kullanıcılara göre adresin pasif olmasının sebebi adres sahibinin özel anahtarları kaybetmiş olması. Bazı kullanıcılara göre ise bu adresin sahibi, Mt.Gox ile bağlantılı olan bu BTC’leri herhangi bir şüphe çekmemek ve yakalanmamak için hareket ettirmiyor. Ortada daha farklı tahminler de var ancak bu 750 milyon dolarlık adres hala gizemini koruyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment