verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Adalet Bakanlığı 3,36 Milyar Dolar Değerinde 50.676 Bitcoin’e (BTC) El Koydu

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) 2012 yılında Silk Road Deep Web platformundan çalınan 50.676 adet Bitcoin’in (BTC) yerini bulduğunu açıkladı.

ABD Adalet Bakanlığı, 2011-2013 yılları arasında faaliyet gösteren Silk Road Deep Web platformu ile bağlantılı 50.676 adet Bitcoin’e (yaklaşık 3,36 milyar dolar) el koyduklarını açıkladı. Söz konusu Bitcoin’ler yaklaşık 10 yıl önce James Zhong tarafından çalınmıştı. Sanık Zhong 2021 yılında bu suç sebebiyle göz altına alıp tutuklandı fakat Bitcoin’lerin akıbeti bugüne kadar bilinmezliğini korumaya devam etti. Zhong, 4 Kasım 2022 Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Bölge Yargıcı Paul G. Gardephe huzurunda suçunu kabul etti.

ABD Savcısı Damian Williams konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

James Zhong on yılı aşkın bir süre önce Silk Road’dan yaklaşık 50.000 Bitcoin çalarak sanal dolandırıcılık yapmıştır. Neredeyse on yıl boyunca, bu devasa kayıp Bitcoin yığınının nerede olduğu bir gizeme dönüşmüştü. Uzun araştırmaların sonucunda kolluk kuvvetleri bu çalıntı Bitcoin’ler ile dolu belleğinin yerini tespit etti ve el koydu.

DOJ tarafından yapılan açıklamada sanık Zhong’un Silk Road üzerindeki bir açığı suistimal ederek sitenin varlıklarını çaldığı belirtildi. Detaylara göre, Zhong ilk olarak yaklaşık 2.000 Bitcoin yatırdı ve bunu farklı farklı hesaplara bölerek yaptı. İlk para yatırma işleminden sonra Zhong, hızlı bir şekilde bir dizi para çekme işlemi gerçekleştirdi.

Dolandırıcılık planı sayesinde Silk Road’dan ilk başta yatırdığından çok daha fazla Bitcoin çeken sanık, bu sayede binlerce Bitcoin’lik kazanç elde etti. Örnek olarak, 19 Eylül 2012‘de Zhong, bir Silk Road cüzdanına 500 Bitcoin yatırdı. İlk para yatırma işlemini tamamladıktan saniyeler sonra 500 Bitcoin’lik beş farklı para çekme işlemi gerçekleştirerek net 2.000 Bitcoin’lik bir kazanç elde etti.

Silk Road internet üzerinde açılan ilk yasadışı market olarak akıllara kazınmıştı. Beraberinde Dark Net ve Deep Web gibi tanımları getiren bu atılım kimilerine göre bir devrim kimilerine göre suçlular için çanak tutan bir yapıdan ibaretti. 2011 yılında Ross Ulbricht tarafından kurulan bu platform 2013’de kurucusunun tutuklanmasının ardından kapatılmış ve içerideki binlerce Bitcoin’e yetkililer tarafından el konulmuştu. Geçen sene yapılan Bitcoin konferansında canlı yayın aracılığıyla katılan Bitcoin savunucusu Ross Ulbricht, 2013 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!