Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Başsavcısından Bu Kripto Para Şirketlerine Milyar Dolarlık Suçlama

New York Başsavcısı Letitia James, üç farklı kripto para şirketine karşı yasal girişimde bulundu.

Başsavcı’nın aleyhinde harekete geçtiği isimler arasında kripto para borsası Gemini, kripto para lending firması Genesis, kripto para yatırım firması DCG bulunuyor. Buna ek olarak Genesis’in eski CEO’su Michael Moro ve DCG CEO’su Barry Silbert aleyhinde de iddialar bulunuyor.

İddiaya göre Gemini, düzenlediği Earn programı kapsamında Genesis’e fon verdi. Bu fonlar daha sonra aralarında Three Arrows Capital ve Alameda‘nın bulunduğu daha farklı kuruluşlara borç olarak verildi.

Borç alan FTX gibi kripto para şirketlerinin iflas etmesi sebebiyle Genesis, borç ödeyememe durumuyla karşı karşıya kaldı ve 1 milyar dolarlık bir açık oluştu. Genesis’in bağlı olduğu DCG, bu açığı gidereceğini söylese de şirkete yalnızca adi senet verdi.

New York Başsavcılığı, bu sürece dahil olmuş isimleri iki farklı sebepten ötürü suçluyor. İddiaya göre Gemini, Earn programının yüksek derecede likit bir yatırım olacağını söyleyerek insanlardan para topladı ve Genesis ile ilgili yaptığı risk değerlendirmesi sonucunda şirketin kredi verilebilir olduğu sonucuna vardı.

DCG, Genesis ve bu şirketlerin yöneticilerinin ise “1,1 milyar dolarlık zararın üstünü aylar boyunca yanlış açıklamalar yaparak, ihmal ederek, gizleyerek kapattıkları” iddia ediliyor.

Başsavcılık, davalıların New York’ta menkul kıymet ve emtia satışlarından men edilmesini, buna ek olarak para cezası ödemesini ve bu işlemlerden elde edilen kazançlardan feragat etmesini talep ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!