Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı: İşte Bitcoin’in Tepkisi!

ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) beklentilerin altında gelmesi üzerinde Bitcoin’de (BTC) yükseliş hareketi başladı.

ABD haziran ayı enflasyonu geçtiğimiz dakikalarda yıllık bazda %3,1’lük beklentilerin altında %3 olarak açıklandı. Verinin beklentilerin altında gelmesiyle dolar endeksi (DXY) aşağı yönlü hareketlenirken Bitcoin’de 1.200 dolara yakın yükseliş gözlemlendi.

Söz konusu veri Bitcoin ve kripto paralar dahil olmak üzere tüm küresel piyasalarda rahatlama belirtilerine neden oldu.

ABD enflasyonu açıklanmadan hemen önce 58.420 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, veriler ile birlikte 59.644 dolara kadar yükseliş gösterdi. Yaşanan hareketlik tüm kripto para piyasasını etkilerken Ethereum (ETH) da 3.210 dolara kadar erişti.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 59.087 dolardan Ethereum ise 3.184 dolardan işlem görüyor.

ABD’de enflasyon geçtiğimiz yıl Haziran ve Temmuz aylarında üst üste artış yaşamış ancak tekrardan düşüşe geçmişti. O dönemden bu yana enflasyonun yavaş yavaş düşüş yaşaması ile faiz indirimine yönelik beklentiler de giderek artıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon oranında büyük bir artış yaşanmaması ile birlikte bu yıl faiz kararlarında en az bir defa 25 baz puanlık indirime gideceği düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!