Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Enflasyon Verileri Öncesi Bitcoin ve Kripto Paralarda Son Durum

Bitcoin’de (BTC) yaklaşık bir ay önce yaşanan düşüş sonrası hareketsizlik sürerken ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri öncesi piyasada düşük volatilite sürüyor.

Yıllık bazda %3,6′lık bir beklenti bulunan ABD enflasyon verisi TSİ bugün saat 15.30’da açıklanacak. Söz konusu verilerin Bitcoin’e büyük bir volatilite yaşatması beklenirken bundan sonrası için de bir rota çizeceği düşünülüyor.

Bir önceki enflasyon verisi %3,3’lik beklentilerin altında %3,2 olarak açıklanarak Bitcoin’de kısa süreli bir yükselişi tetiklemişti. Ancak verilerden yaklaşık 1 hafta sonra Bitcoin sert bir şekilde düşerek uzun bir sürenin ardından 25 bin doların altına gerilemişti.

Daha sonra  ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in GBTC fonunu ETF‘e dönüştürme başvurusuna ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ret vermesi üzerine açtığı davada Grayscale’i haklı bulması Bitcoin fiyatında kısa süreli bir yükselişi tetiklemişti.

Mahkeme kararı ile birlikte 28.250 dolar seviyelerine kadar ulaşan Bitcoin, daha sonra 25-26 bin dolar seviyelerine tekrar geri çekildi.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, ABD enflasyon verileri öncesi son 24 saatlik periyotta %0,4 yükseliş yaşayarak 26.184 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para biriminde ise son durum şu şekilde:

  • Ethereum (ETH) %0,4 düşüşle 1.604,
  • BNB (BNB) %0,2 düşüşle 211,
  • Ripple (XRP) %0,5 artışla 0,481,
  • Cardano (ADA) %0,1 düşüşle 0,248,
  • Dogecoin (DOGE) %0,8 düşüşle 0,0615,
  • Solana (SOL) %0,9 düşüşle 18,16 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’in toplam piyasa değeri 510 milyar dolar, kripto para piyasasının toplam değeri ise 1,07 trilyon dolar seviyelerinde seyrediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!