verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Enflasyon Verileri Yüzde 8,3 Olarak Açıklandı: Bitcoin dakikalar içerisinde büyük düşüş yaşadı

ABD Ağustos ayı enflasyon verisinin %8,3 olarak açıklanması üzerine Bitcoin volatil hareketler gözlemlenmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz dakikalarda %8,3 olarak açıklanan enflasyon oranı, yıllık bazda %8,1 aylık bazda ise –%0,1 olarak bekleniyordu.

Geçtiğimiz aylar boyunca ABD’de enflasyon oranının beklentilerin üzerinde olmasından kaynaklı Bitcoin ve diğer piyasalarda oldukça düşüş yaşanmıştı. Geçtiğimiz ay açıklanan veri ile birlikte Bitcoin’de birçok analist ve uzman yükseliş beklentisine girmişti. Ancak beklendiği gibi olmadı ve Bitcoin fiyatında henüz bir yükseliş gözlemlenmedi.

Haziran ayı enflasyon oranı beklentiler üzerinde gelmesi sonucu ABD Merkez Bankası, faiz oranlarında 75 baz puanlık artış gerçekleştirmişti. Bunun üzerinde Temmuz ayı enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesin rağmen FED yine de 75 baz puan artış yaptı.

Bitcoin’le ters olarak hareket ettiği bil inen dolar indeksi (DXY) 109 seviyelerine kadar yükseliş yaşamasının ardından yaklaşık 1 haftadır düşüş performansı sergiliyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!