Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Başkanı Jerome Powell, Dijital Dolar Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Bank of International Settlements’in (BIS) ev sahipliğini yaptığı konuşmada FED Başkanı Jerome Powell, diğer merkez bankası başkanlarıyla konuştu.

23 Mart tarihinde Bank of International Settlements’in (BIS) ev sahipliği yaptığı konuşmada açıklamalarda bulunan FED Başkanı Powell, şu anda bulunan finans sektöründeki yasaları kripto paraları düşünmeden oluşturduklarını ve dijital doları gözetim altında tutabilmeleri için mevcut yasa ve yönetmeliklerde değişlik yapmaları gerektiğini söyledi.

Fed, 2022 yılının ocak ayında ABD’ye ait bir dijital para birimi çıkarılması durumunda olası faydaları ve riskleri incelemeye başlattıklarını duyurmuştu. Şu anda Fed yetkililerinin, konuyla alakalı ayrıştıkları belirtiliyor.

Powell yaptığı açıklamalarda, araştırmalarının henüz başında olduklarını ve dijital doların bir pilot sürümünün çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda kararsız olduklarını belirti.

Bu tarz ürünlerin her zaman finansal istikrarı kötü yönde etkileyeceğini düşündüğünü belirten Powell, olası bir dijital dolar çıkarılması durumunda Bitcoin gibi özel kripto para birimlerinden farklı olacağını söyledi ve “Devlet tarafından verilip devlet tarafından denetlenecek.” dedi.

Powell konuşmasında faiz oranları ve ekonomik görünümle alakalı bir açıklamada bulunmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!