Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

ABD mayıs ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin 339 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) düşüş gözlemlendi.

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 180 binlik beklentisinin oldukça üzerinde 339 bin olarak açıklanan ABD Tarım Dışı Enflasyon verisi, Bitcoin’de 300 dolarlık düşüşü tetikledi.

Açıklama öncesi 27.190 dolara kadar yükselen Bitcoin, açıklamayla birlikte 26.977 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 1.880 dolara kadar düşüş yaşadı. Altcoinlerde ise genel olarak gerilemeler görüldü.

Daha sonra belirli bir seviye yükseliş yaşayan kripto paralar neredeyse veri öncesi seviyelerinin de üzerine çıktı.

Mayıs ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin yukarı yönlü ilerlemesi dolar değerinde artışı tetikleyebilir. Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) artış göstermesi kripto para piyasasını olumsuz etkileyecektir.

Dolar endeksi ise yukarı doğru ivmelenerek 103,7 seviyelerine kadar yükseliş yaşadı. Bu veriler doğrultusunda önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir politika izleyeceği oldukça merak konusu.

Coingecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 27.190 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!