Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

ABD haziran ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında 209 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) yükseliş gözlemlendi.

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 225 binlik beklentisinin altında 209 bin olarak açıklanan ABD Tarım Dışı Enflasyon verisi, Bitcoin’de 300 dolarlık yükselişi tetikledi.

Açıklama öncesi 30.070 dolara kadar düşen Bitcoin, açıklamayla birlikte 30.370 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 1.870 dolara kadar yükseliş yaşadı. Altcoinlerde ise genel olarak yeşillenmeler görüldü.

Haziran ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin aşağı yönlü hareket etmesi dolar değerinde düşüşü tetikleyecektir. Bu durumda da Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) düşüş göstermesi kripto para piyasasını olumlu etkileyecektir.

Açıklamanın akabinde dolar endeksi aşağı doğru ivmelenerek 102,1 seviyelerine kadar düşüş yaşadı. Bu veriler doğrultusunda önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir politika izleyeceği oldukça merak konusu.

Coingecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 30.292 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!