Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı: Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

ABD ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında 150 bin olarak açıklanması üzerine Bitcoin’de (BTC) yükseliş gözlemlendi.

Geçtiğimiz dakikalarda piyasanın 180 binlik beklentisinin altında 150 bin olarak açıklanan ağustos ayı ABD Tarım Dışı Enflasyon verisi, Bitcoin’de 250 dolarlık yükselişi tetikledi.

Ayrıca ABD işsizlik oranı %3,8‘lik beklentilerin üzerinde %3,9 olarak açıklandı.

Açıklama öncesi 34.170 dolara kadar düşen Bitcoin, açıklamayla birlikte 34.430 dolara kadar Ethereum (ETH) ise 1.797 dolara küçük miktarda kadar yükseliş yaşadı.

Ekim ayında tarım endüstrisi haricindeki çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin aşağı yönlü hareket etmesi dolar değerinde düşüşü tetikleyecektir. Bu durumda da Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) düşüş göstermesi kripto para piyasasını olumlu etkileyecektir.

Açıklanan verinin akabinde dolar endeksi aşağı doğru ivmelenerek 105,1 seviyelerine kadar düşüş yaşadı. Bu veriler doğrultusunda 2 hafta sonra açıklanacak enflasyon verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) nasıl bir politika izleyeceği oldukça merak konusu.

Coingecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 34.332 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!