Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Anket: ABD’li Yatırım Uzmanları Bitcoin Hakkında Ne Düşünüyorlar?

Bitwise ve ETF Trends tarafından yapılan araştırmaya göre mali danışmanların yüzde 64’ü, Bitcoin fiyatının önümüzdeki beş sene içerisinde yükselmeye devam edeceğini düşünüyor.

Kripto Paralara İlgi

Bitwise ve ETF Trends, ABD’deki yatırımcıların kripto paralar hakkındaki görüşlerini öğrenebilmek için yeni bir anket yaptı. Toplamda 415 mali danışmanın katıldığı bu ankette ortaya ilgi çekici sonuçlar çıktı.

Bitwise Investments tarafından aktarılan bilgilere göre ABD’deki yatırımcıların yüzde 76’sı, geçtiğimiz yıl içerisinde mali danışmanlarına kripto paralarla ilgili çeşitli sorular sordular. Bu, ABD’li yatırımcıların kripto paralar hakkında bilgi almaya çalıştıkları anlamına geliyor.

Anket sonuçlarına göre mali danışmanların yüzde 72’si, müşterilerinin herhangi bir danışmanlık almadan, kendi başlarına kripto paralara yatırım yapmış olabileceğini söylüyor. Bu da aslında ülkedeki yatırımcıların kripto paralara ne kadar ilgi duyduklarının bir göstergesi.

Neden İlgi Duyuyorlar?

Şu anda ülkedeki mali danışmanların yüzde 64’lük kısmı Bitcoin fiyatının önümüzdeki beş yıl içerisinde yükselmeye devam edeceğini düşünüyor. Bir kıyaslama olması amacıyla bu sayının geçen yılın anketinde yüzde 55 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla BTC fiyatının yükseleceğine inanan uzmanların sayısında ciddi bir artış var.

Buna ek olarak bu uzmanların yüzde 35’lik kısmı Bitcoin fiyatının 2024 yılına gelindiğinde iki katına çıkmış olacağını düşünüyor. Bitcoin fiyatının bir şekilde sıfırı göreceğine inanan danışmanların oranı ise yalnızca yüzde 8 seviyesinde. Peki mali danışmanlar Bitcoin’e neden bu kadar güveniyor, bu kadar ilgi gösteriyorlar?

Bu soruya yanıt veren uzmanlar, büyük ölçüde Bitcoin’in diğer yatırım araçlarından bağımsız olmasına vurgu yapıyorlar. Bu uzmanların yüzde 54’ü, Bitcoin’in küresel piyasalardan bağımsız hareket ettiğini ve bu yüzden cazip bir yatırım tercihi olduğunu söylüyor.

Buna ek olarak mali danışmanların yüzde 30’luk kısmı kripto para yatırımının iyi kazandırdığını, yüzde 26’lık kısmı ise müşterilerden yoğun bir talep gördüklerini söylüyor. Müşterilerinin portföyüne kripto para ekleyen uzmanların yüzde 23’ü ise kripto paralara yatırım yapma sebeplerinin yeni müşteri kazanmak olduğunu vurguluyor.

Kripto para yatırımının ne gibi avantajları var? (Kaynak: Bitwise)

ABD’deki yatırımcılar kripto paralara ilgi duyuyor olsalar da görüyoruz ki ülkedeki mali danışmanların sadece yüzde 6’sı müşterilerinin portföylerine kripto para eklemeyi tercih ediyor.

Neden Çekiniyorlar?

Bu ankete katılan uzmanların kayda değer bir kısmı Bitcoin fiyatının yükseleceğini düşünüyor, kripto para yatırımını ilgi çekici buluyor. Fakat buna rağmen müşterisine kripto para aldıran danışman sayısının oldukça düşük olduğunu görüyoruz.

Bitwise Investments tarafından aktarılan bilgilere göre şu anda bu danışmanların çekinmelerine yol açan en büyük şey yasal belirsizlikler. Bu danışmanların yüzde 56’sı yasal belirsizliklerden çekinirken yüzde 43’ü kripto para piyasasındaki fiyat dalgalanmalarından çekiniyor. Yüzde 39’luk bir kısım ise kaliteli bir ETF (borsa yatırım fonu) hizmetine ulaşamıyor olmayı sebep olarak gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment