Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de İki Kişi 25 Milyon Dolarlık Yapay Zeka Kripto Dolandırıcılığı ile Suçlandı!

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), iki şahsın kripto para birimleri aracılığıyla ponzi şeması işlettiğini öne sürerek suç duyurusunda bulundu. 

DOJ 12 Aralık günü yaptığı duyuruda, David Gilbert Saffron ve Vincent Anthony Mazzotta Jr. isimli iki kişinin kripto para birimleri üzerinden 25 milyon dolar değerinde dolandırıcılık yaptığını belirtti.

İki şahsın öncülüğünde kurulan “AI Crypto Profits” adlı bir sitenin aslında bir ponzi şeması olduğunu belirten yetkililer, sistemin 2018 ile 2022 yıllar arasında birçok kişiyi mağdur ettiğini söyledi.

DOJ, Saffron ve Mazzotta’nın yapay zeka ticaret botu aracılığıyla yüksek getirili kar vadettiğini fakat sistemin aslında yatırımcıları dolandırmak üzere kurulduğunu vurguladı. Kurum tarafından sunulan iddianameye göre ikili, yatırımcıların paralarını kişisel harcamaları için kullandılar. Bu harcamalar arasında jet uçuşları, lüks otel konaklamaları, kişisel aşçı hizmetleri ve özel güvenlik görevlileri gibi göze çarpan aşırılıklar yer aldı.

Saffron, geçtiğimiz yıllarda kripto para ticareti ve madenciliği ile ilgili bir dizi şirkette yönetici olarak görev yapmıştı. Aynı şekilde Mazzotta’da bir kripto para borsasında yönetici olarak görev yer almıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!