verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de Kripto Para ‘Aracılarını’ Belirlemek İçin Yeni Bir Tasarı Hazırlandı

ABD’deki bir çift kanun yapıcı, kripto para ekosisteminde kimlerin “aracı” olarak sayılacağına ilişkin belirsizliği gidermek adına yeni bir yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor.

Trilyon dolarlık altyapı tasarısına tepki niteliğinde olan İnovasyonun Amerika’da Tutulması Hakkında Kanun adlı tasarı, Temsilciler Meclisinden Patrick McHenry ile Tim Ryan tarafından hazırlandı.

Bu pazartesi günü Başkan Joe Biden tarafından onaylanan altyapı tasarısı, dijital varlıkların transfer edilebilmesi için bir başkası adına düzenli olarak hizmet veren herkesi” aracı statüsüne koyuyor.

Aracı olarak değerlendirilen kurumlar, hizmet verdikleri müşterilerin bilgilerini Milli Gelirler Dairesine (IRS) sunmakla yükümlü olabiliyor. Altyapı tasarısında kullanılan ifadelerin madenci ve düğüm operatörü gibi işlemlerin blockchain düzeyinde gerçekleşmesini sağlayan fakat işlem sahibine dair bilgi toplamayan partiler açısından belirsizlik doğurduğu düşünülüyor.

Hazırlanan yeni yasa tasarısında, yalnızca “işlerin normal yürüdüğü haliyle, müşterilerine yönelik yapılan dijital varlık satışlarını etkileyebilecek durumda olan” kişilerin aracı olarak değerlendirilmesi öneriliyor.

Tasarıda imzası bulunan McHenry, mevcut yasayla ilgili olarak, “Kötü bir şekilde oluşturulmuş bu standartları düzeltebilir ve onları bu yeni teknolojinin asıl çalışma şekline uygun hale getirebiliriz.” dedi.

Hazırlanan tasarıda, dijital varlıkların Milli Gelirler Yasası kapsamında yer alan nakit tanımına dahil edilmesi ve bunun doğurduğu sonuçlar ile ilgili de Hazine Bakanlığı tarafından bir araştırma yapılması ve rapor sunulması talep ediliyor.

Altyapı tasarısıyla birlikte onaylanan bu madde, ticari işletmelere değeri 10.000 doları aşan işlemleri Milli Gelirler Dairesine bildirme zorunluluğu getiriyor.

McHenry ile Ryan’dan bağımsız olarak; altyapı tasarısında kullanılan ifadelerin değiştirilmesi için Senatör Ron Wyden ile Senatör Cynthia Lummis ve onlardan ayrı olarak Senatör Ted Cruz da kendi tasarılarını sundular.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!