Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’de Kripto ve Stablecoin Mevzuatının Komitede Oylanacağı Tarih Netleşti!

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin kripto para ve stablecoin mevzuatını oylayacağı tarih netleşti.

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi kripto paraların düzenlemesine ilişkin daha fazla netlik sağlaması amaçlanan kripto para ve stablecoin mevzuatını temmuz ayının ikinci haftasında oylayacak. Bununla birlikte mevzuat kapsamında stablecoinler için daha kapsamlı bir çerçeve oluşturulması sağlanacak.

Söz konusu mevzuat oylamadan geçebilirse, kripto paraların menkul kıymet olarak değil de emtia olarak tanımlanması için önemli bir adım atılmış olacak. ABD kanunlarına göre bir emtia ürünü menkul kıymete göre daha az raporlama ve düzenleme gerekliliklerine sahip olduğu için mevzuatın oylamadan geçmesi sektör için olumlu bir etki yaratabilir.

Komitenin huzuruna sunulacak mevzuat Komite Başkanı McHenry ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi’nin Cumhuriyetçi başkanı Glenn Thompson tarafından hazırlandı. Son dönemde yapılan açıklamalara bakıldığında meclisteki Cumhuriyetçi kesimin kripto para yanlısı tutumu dikkatlerden kaçmıyor.

Öte yandan mevzuatın onaylanabilmesi için sadece Cumhuriyetçilerin desteği yeterli olmuyor. Nihai bir sonuca varılabilmesi için Senato’daki Demokratların desteğine ve Başkan Joe Biden‘ın imzasına ihtiyacı olacak.

Ayrıca komite temmuz ayında stablecoinler için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturmak üzere ayrı bir tasarıyı da masaya yatıracak. Söz konusu stablecoin tasarısı Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry ve temsilci French Hill tarafından yazıldı.

Komitedeki Cumhuriyetçi grup bu yılın başında harekete geçerek kripto para endüstrisini daha kapsayıcı ve detaylı şekilde denetleyebilmek adına kripto komitesi kurmaya hazırlandıklarını açıklamıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!