Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Gelecek Kritik Veriler Öncesi Bitcoin ve Altcoinlerde Son Durum

ABD’de kısa bir süre sonra açıklanacak haziran ayına ait tarım dışı istihdam verilerinin Bitcoin (BTC) ve kripto paralarda volatilite getireceği öngörülüyor.

ABD tarım dışı istihdam verileri TSİ bugün saat 15.30’da açıklanacak. Söz konusu verilerin genel olarak kripto para piyasasının yönünü oldukça etkileyeceği düşünülüyor.

Birçok piyasa uzmanına göre tarım dışı istihdam verilerinin faiz kararı için enflasyon verisi kadar önemi bulunuyor. Uzmanlar, işgücü piyasasındaki gidişatın ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınacak faiz kararını ciddi bir şekilde etkilediğini tahmin ediyor.

Bir önceki veri beklentilerin oldukça üzerinde 272 bin olarak gelmişti. Bugün açıklanacak veride ise beklentiler 191 bin seviyesidir.

Tarım endüstrisi haricindeki haziran ayı içerisinde çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin yukarı yönlü ilerlemesi durumunda dolar değerinde bir artış gerçekleşebilir. Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) artış göstermesi kripto para piyasasını olumsuz etkileyecektir.

Son açıklanan veri beklentilerin üzerinde kaldığı için Bitcoin fiyatında ani bir düşüşü tetiklemişti.

Açıklanacak Veriler Öncesi Kripto Paralarda Son Durum

Kripto para piyasasında birkaç haftadır büyük düşüşler meydana geliyor. Son 24 saatlik periyotta Bitcoin %3,6 düşüşle 55.583 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Major altcoinlerde ise Bitcoin’e nazaran daha olumsuz hareketler gözlemlendi. Ethereum (ETH) %6,9 düşüşle 2.943, Ripple (XRP) %7,9 düşüşle 0,413, Solana (SOL) %2,5 düşüşle 129 ve BNB (BNB) %7,7 düşüşle 484 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!